Po tridsiatich rokoch od rozpadu federácie Česi „porážajú“ Slovákov prakticky vo všetkých kľúčových makroekonomických ukazovateľoch. Česi bohatnú rýchlejšie, Slováci sa avšak rýchlejšie zadlžujú, majú trvale výrazne vyššiu nezamestnanosť a ani prijatie eura ich ekonomiku „nenakoplo“.

Už o menej ako týždeň si pripomenieme tridsiate výročie vzniku samostatnej Českej a Slovenskej republiky. Rozpad Česko-slovenskej federácie nastal koncom roka 1992. Prvého januára Česko aj Slovensko oslavujú nielen Nový rok, ale pravidelne si pripomína tiež deň vzniku samostatného štátu.

Z hľadiska čisto ekonomického dopadli v uplynulých tridsiatich rokoch lepšie Česi. A to takmer vo všetkých stránkach, hoci aj Slováci urobili značný pokrok. V jednu dobu náskok Česka v hospodárskej výkonnosti dokonca význačne sťahovali.

V roku 1993 vytvárala česká ekonomika v prepočte na obyvateľa o zhruba 8 500 dolárov viac ako slovenská. Tento rok to bude o 8 700 dolárov na hlavu viac. Nožnice vo výkonnosti oboch ekonomík sa teda mierne roztvorili vo prospech Česka, a to napriek tomu, že Slováci začínali z oveľa nižšej základne, z ktorej sa teoreticky rastie ľahšie. Uvedené sumy vychádzajú zo štatistík Medzinárodného menového fondu. Sú vyjadrené v takzvaných medzinárodných dolároch, teda po zohľadnení parity kúpnej sily meny, a to v konštantných cenách roku 2017. Poskytujú preto relatívne dobré porovnanie naprieč časom aj priestorom.

Podľa najnovších dát Eurostatu, dosahoval vlani výkon českej ekonomiky v prepočte na obyvateľa v parite kúpnej sily meny celkom 92 percent priemeru krajín EÚ. Na Slovensku to bolo len 69 percent. Z hľadiska tohto ukazovateľa sa tak vlani roztvorili nožnice medzi ekonomickou výkonnosťou Česka a Slovenska do najviac od roku 2001. V rokoch 2002 až 2010 pritom Slovensko český náskok v ekonomickej výkonnosti výrazne sťahovalo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa