Článok bol aktualizovaný na svojom konci o vyjadrenie britskej vlády popierajúce platby za pozitívne testy

Nový návrh z dielne vlády Spojeného kráľovstva zvažuje možnosť, že vláda zaplatí 500 libier (560 eur) každému, koho výsledok testu na covid bude pozitívny.

Dôvodom je, že podľa prieskumov iba 17 percent britskej populácie absolvuje test v prípade, že cíti príznaky choroby. Ľudia sa obávajú o stratu svojho príjmu.

Navyše iba jeden zo štyroch pozitívne testovaných Britov po potvrdení covidu dodržiava povinnú 10-dňovú domácu karanténu.

Ak by vláda návrh uznesenia schválila, štátnu pokladnicu by to stálo dve miliardy libier mesačne. Podľa ministerstva zdravotníctva sa to stále oplatí a navrhovaný spôsob odškodnenia považuje za preferované riešenie.

KK14 Rím - Zdravotná sestra pripravuje injekčnú striekačku s vakcínou proti koronavírusu počas očkovania 80 zdravotníkov v nemocnici 28. decembra 2020 v Ríme. FOTO TASR/AP
A nurse prepares a syringe with the COVID-19 vaccine at Santa Maria Della Pieta hospital in Rome, Monday, Dec. 28, 2020. 80 healthcare workers received Covid-19 vaccinations on Monday in a Rome hospital. They are part of the campaign that started across Italy to vaccinate all healthcare workers first. (Cecilia Faboiano/LaPress
Neprehliadnite

Čo príde po očkovaní? Možno ďalšie očkovanie. Dôvodom sú nové mutácie vírusu

Okrem toho vláda Spojeného kráľovstva plánuje umožniť policajným jednotkám nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie pacientov a zistiť, či mali test realizovaný a aký bol jeho výsledok.

Aby sa zvýšilo dodržiavanie platných opatrení, vláda plánuje výrazne zvýšiť pokuty. Napríklad pri konaní večierkov môžu ich účastníci dostať pokuty až do výšky 6 400 libier (7 200 eur).

Na Slovensku však fungujú veci opačne.

Britská demokracia je najmä o osobnej slobode. Povinné testovanie na spôsob Slovenska je tam nerealizovateľné. Slovenský násilný model testovania by neprešiel v žiadnej západnej krajine. Miesto negatívnej motivácie preto Spojené kráľovstvo prichádza s motiváciou pozitívnou.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Plošný skríning je Matovičova PR akcia. Boj s epidémiou ovládla politika

A to aj v prípade, že ju to bude stať značné finančné prostriedky. Práve navrhovaný britský prístup je ukážkou, že zdravie je dôležitejšie ako peniaze. Nie je to iba politická rétorika ako na Slovensku.

Osobná sloboda znamená, že ľudia môžu robiť všetko, čo nie je zakázané. V čase epidémie je správne, aby sa sprísnili zákazy a ich porušovanie bolo pokutované vyššími sumami.

Opačný prístup je o autoritárstve. Ľuďom sa nariaďuje, čo majú robiť. A ak to nesplnia, čaká ich trest. Aj v podobe toho, že nemôžu ísť do práce.

Nehovoriac o tom, že antigénový test je dostatočne nespoľahlivý na to, aby ľudí povinne posielal do karantény. Pokiaľ by slovenská vláda rešpektovala jeho nespoľahlivosť, každý pozitívny výsledok by mal byť verifikovaný aj PCR testom.

Pokiaľ budú Slováci akceptovať, že vláda môže kedykoľvek siahnuť na ich osobné slobody, Slovensko sa bude len veľmi pomaly približovať k západným demokraciám.

Altualizácia 22. januára o 16:00

Britská vláda oznámila, že neplánuje platiť 500 libier každému, koho test na covid vyjde pozitívne. „Neexistujú žiadne plány na zavedenie 500-librovej platby,“ povedal premiér Boris Johnson. Média pri zverejnení informácie citovali z navrhovanej vládnej stratégie.