Takmer nikto neočakával, že pandémia koronavírusu vkročí do roku 2021 takto razantným tempom. Jedenásteho januára 2021 svet zaznamenal nový rekord v počte infikovaných za posledný týždeň o hodnote 750-tisíc ľudí. Z toho štvrť milióna tvorili Európania a rovnaký počet Američania.

Objavujú sa nové mutácie

Jedným z dôvodov rastúceho počtu infekcií sú nové mutácie vírusu vznikajúce po celom svete. Kým najznámejšia je britská s označením B.1.1.7, objavili sa nezávislé mutácie aj v Južnej Afrike, Brazílii či v Spojených štátoch amerických.

Mutácie vírusov sú bežné. Zmeny genetickej informácie môžu prežitie vírusu zhoršiť aj zlepšiť, väčšinou ju však neovplyvnia. To sa nedá povedať o mutácii, ktorá sa udiala na povrchovom proteíne britského aj juhoafrického kmeňa a spôsobila jeho pevnejšie nadviazanie na ľudské bunky.

Analýza ukázala, že britský kmeň vytvorí v nose 10 až 100-násobne väčšiu virálnu nálož oproti pôvodnému koronavírusu.

Táto mutácia pomohla spôsobiť prudký nárast infekcií v Spojenom kráľovstve aj vo svete. Pri predpokladanej vyššej infekčnosti o 50 až 70 percent sa stane už o niekoľko mesiacov dominantným kmeňom koronavírusu vo väčšine krajín sveta.

Vo vianočnom čase, keď sa začalo s globálnym očkovaním proti covidu, sa zdalo, že riešenie koronakrízy je blízko. No ukázalo sa, že neistoty pretrvávajú.

Účinnosť vakcín

Na jednej strane ľudstvo vyrobilo vakcíny, ktoré majú potenciál koronavírus poraziť v priebehu niekoľkých rokov, na druhej strane sa vírus ďalej vyvíja. Vedci sa obávajú, že juhoafrický kmeň s názvom 501.V2, môže účinnosť vakcín znížiť. Podobné platí aj pre brazílsky variant vírusu s názvom P.1.

Mutácie povrchového proteínu koronavírusu môžu spôsobiť, že protilátky, ktoré telo získalo z nákazy alebo z očkovania, ho nebudú schopné dostatočne neutralizovať. Môže sa tak stať, že ľudia sa nakazia novým vírusom napriek tomu, že už prekonali infekciu starším kmeňom alebo ich proti nemu zaočkovali. V poslednej dobe sa objavilo niekoľko takýto prípadov.

Veľké obavy

Tieto obavy dokumentovala aj skupina vedcov z Južnej Afriky, ktorá varovala, že vakcíny môžu byť menej efektívne voči domácemu kmeňu vírusu 501Y.V2. Štúdia bola vykonaná na krvnej vzorke 44 Juhoafričanov, ktorí predtým ochoreli na pôvodný kmeň koronavírusu.   

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa