Všade vo svete tvrdé lockdowny zaberajú, len na Slovensku nie. To sa Slovákom snaží nahovoriť Igor Matovič. Na rad tak prichádza plošný „skríning“. Realitou pritom je, že dokonca aj na Orave, ktorú premiér tak rád spomína, nastal pokles počtu nakazených už niekoľko dní pred októbrovým plošným testovaním.

Lockdown zabral na Orave a zabral na celom Slovensku. Posledné dáta ukazujú, že Slovensko je už niekoľko dní úspešne vo fáze poklesu počtu nových prípadov covidu. Napriek tomu minister zdravotníctva Marek Krajčí tvrdí, že lockdown krivku nezlomil. Z posledného vývoja je zrejmé, že zlomil.

Z boja s epidémiou sa stala politika a boj I. Matoviča o navrátenie svojej doráňanej popularity. Ak by sa totižto ukázalo, že počet nových prípadov razantne klesá s platným lockdownom, celé nákladné a nedobrovoľné testovanie populácie by bolo zbytočné. No I. Matovič nedá Slovensku ani týždeň naviac na to, aby sa ukázalo, aký skutočný efekt lockdown má.

66. zasadnutie Vlády SR
Neprehliadnite

Chcel potopiť Sulíka. Matovič však ukázal, aký chaos vládne na Slovensku pod jeho vedením

Premiér chce zo svojej nevýhody spraviť výhodu. Tým, že sa celoplošný skríning začal v pondelok 18. januára, môže odteraz na každej tlačovej konferencii tvrdiť, že jeho plošné testovanie opäť krajinu zachránilo. Sám bude vedieť, že je to klamstvo, ale nič nie je pre marketingového guru dôležitejšie ako marketing.

I. Matovič si presadil svoje. Chrbtom sa mu však už dávno otočili epidemiológovia, vedci a v posledných dňoch aj koaliční partneri. K Richardovi Sulíkovi sa pridala Veronika Remišová tvrdo bojujúca za základné princípy a racionalitu. No vo vláde je hlas oboch stále minoritný a udupávaný marketingovými stratégiami premiéra.  

Boj za efektívne a verejnosťou podporované riešenia už pomohli strane SaS k vyšším preferenciám a pravdepodobne pomôžu aj strane Za ľudí. Ak sa jej podarí prehlušiť negatívne PR spojené s osobou Andreja Kisku a začnú sa pretláčať názory odborníkov, ktorých má strana dostatok, čoskoro sa môže Za ľudí opäť stať relevantnou politickou silou.

Igor Matovič, Richard Sulík tlačová konferencia
Neprehliadnite

Matovič si spravil zo Sulíka fackovacieho panáka. Koalíciu posiela bližšie k rozpadu

SaS aj Za ľudí navrhujú lokálne testovania v najpostihnutejších okresoch. Pre Matoviča je to však neprijateľné riešenie, keďže to už dávno navrhovali epidemiológovia, ktorým sa premiér vysmial. V každej normálnej krajine by bol práve ich názor kľúčový.

Plošný skríning, nech je akokoľvek zlá myšlienka, nebude úplne zbytočný. Určite pomôže znížiť počet infekčných ľudí. Takto sa to stalo aj na konci októbra. Avšak už vtedy sa TREND pýtal, čo bude potom? Dokáže manažment koronakrízy naviazať na krátkodobo znížený počet infekčných ľudí?

A v tomto celoplošné testovanie zlyhalo. O šesť týždňov neskôr, v polovici decembra, počet nakazených dosiahol nové rekordy. Bude to tentokrát iné? Všetci veria, že s uvedením covidového automatu už nebude I. Matovič do riadenia epidémie zasahovať. Dynamika vzniku nových mutácií vírusu však naznačuje, že sú to veľmi predčasné úvahy.

Mohlo by vás zaujímať: