Krátka nahrávka zo zasadnutia vlády mal byť dôkazom, že Richard Sulík klamal. Nahrávka však ukázala niečo úplne iné.

Najskôr treba pripomenúť, že keď si TREND v minulosti vyžiadal zvukové nahrávky zo zasadnutia vlády, boli mu odoprené. Miesto transparentnosti sľúbenej pred voľbami krajina dostala účelové zverejňovanie nahrávok s politickými cieľmi.

A netýka sa to iba zasadnutí vlády. Už na októbrovom zasadnutí Ústredného krízového štábu sa viedla polemika, či o hlasovaní za celoplošné testovanie klamal šéf Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár alebo šéf rezortu obrany Jaroslav Naď.

Hlasovanie o celoplošnom testovaní sa už viackrát stalo bodom sváru. Stredajšie zasadnutie vlády zdokumentovalo prečo.

Igor Matovič, Richard Sulík tlačová konferencia
Neprehliadnite

Matovič si spravil zo Sulíka fackovacieho panáka. Koalíciu posiela bližšie k rozpadu

Viacerí účastníci Ústredného krízového štábu hovorili o tom, že tieto zasadnutia sú extrémne dlhé a neplodné, no čo je horšie, často mnohí ani nevedia, o čom sa vlastne hlasuje. Výsledok zasadnutia sa dozvedali až z interpretácie premiéra na následnej tlačovej konferencii.

Rovnaký prístup sa ukázal aj na zasadnutiach vlády. Žiadny koordinovaný proces prijímania uznesení a následného hlasovania. Vláda sa ukázala ako orgán, kde si Igor Matovič presadzuje celoplošné testovanie bez akejkoľvek prechádzajúcej analýzy právneho stavu, pripravenosti či dopadov. Rýdzi amaterizmus.  

Celoplošné testovanie síce ohlásil, no zo zasadnutia vlády sa dozvedáme, že celé to môže „buchnúť“, lebo nevieme, či štátne hmotné rezervy majú dostatok materiálneho vybavenia. Napriek tomu médiá už dávno zaplavil informáciami, že plošné testovanie bude už o týždeň.

Všetko napriek skutočnosti, že sme nevideli žiadnu analýzu kapacít zdravotníkov a vojakov testovania sa zúčastniť. Dozvedáme sa, že lekári plošné testovanie odmietajú a vojaci sú k nemu tiež zdržanliví. Plošné testovanie odmietli aj odborníci, na čo ich I. Matovič označil za klamárov.

Kontrola pri vstupe do FN v Nitre
Neprehliadnite

Matovič zachraňuje Nitru modrými papierikmi. Záchrana krajiny mu ale uniká

Jednoducho každý, kto má iný názor, a je jedno aký relevantný, sa stáva klamárom tancujúcim nad hrobmi ľudí. Je jedno, či je to minister hospodárstva, prezidentka, epidemiológovia alebo vedci.

Táto tendencia ukazuje, ako autoritatívne riadi I. Matovič krajinu. Kým pred voľbami sľuboval referendá, po voľbách sa dozvedáme, že ľudia sú nezodpovední a musia poslúchať. Proklamovaná snaha zapájať ľudí do rozhodovania krajiny sa ukázala iba ako marketingový trik.

Keďže premiér si je vedomý, že by štát nedokázal plošné testovanie zorganizovať, hodil to na samosprávy. Obciam a mestám prikázal, že ony budú musieť testovanie zorganizovať, čím násilne zasiahol do ich pôsobnosti. A bude ich držať v šachu ich financovaním či reformou.

V priebehu najbližších hodín dá premiér pripraviť zákon, ktorý samosprávam prikáže vykonávať testovanie podľa inštrukcii vlády. Takýmto spôsobom však legislatívny proces nefunguje.

premiér Igor Matovič Štefan Holý Boris Kollár
Neprehliadnite

Fico chráni zlodejov. Matovič chráni papalášov. Slovensko má na viac

Vláda ani za deväť mesiacov nedokázala obsiahnuť kompetenčný zákon. Úradníci, ktorí roky pôsobia vo verejnej správe, sú zhrození. Taký legislatívny chaos, aký tu vytvára Matovičova vláda pod kompetenčným vedením Štefana Hollého, na Slovensku ešte nebol. Zákon o verejnom obstarávaní je toho iba jedným z príkladov.

S legislatívnou spúšťou nič nespravila ani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Naopak, jej vyjadrenia zo zasadnutia vlády ukazujú voči premiérovi až prílišnú servilnosť.  

TREND dlhodobo upozorňuje na záplavu zákonov, ktoré sa prijímajú v skrátenom legislatívnom konaní bez dostatočnej odbornej diskusie, dokonca v priamom rozpore s názormi odborníkov. Mnohé z nich majú hlboký ideologický podtón s cieľom presadiť si svoje populistické zámery.

Najväčším nebezpečenstvom v tomto procese je človek, ktorý riadi krajinu autoritatívne. Presadzuje si svoje vlastné videnie sveta bez ohľadu na realitu. Každý, kto sa vzoprie jeho názoru, je verejne perzekvovaný. Väčšina ministrov, často aj s odlišnými názormi, je preto radšej ticho.

Takto nevyzerá úspešné a efektívne riadenie štátu. Naopak, I. Matovič uchopil kormidlo Slovenska pevne smerom k banánovej republike.