Viac ako polovica pracujúcich v EÚ si nemôže dovoliť vykurovanie domácnosti. V porovnaní s rokom 2019 ide o nárast, keďže vtedy si nemohlo dovoliť vykurovanie 44 percent zamestnaných, upozornila Konfederácia odborových zväzov (KOZ) na základe dát Eurostatu.
„Podiel obyvateľov EÚ žijúcich v energetickej chudobe sa zvýšil zo sedem percent v roku 2019 (30,7 milióna ľudí) na 10,6 percenta v roku 2023 (47,5 milióna ľudí). Znepokojivým faktom je, že z tohto počtu až 10,3 milióna nových ľudí v energetickej chudobe tvorí zamestnaná populácia,“ uviedla KOZ.
Ľudia si nemôžu dovoliť vykurovanie domu či bytu aj z dôvodu nárastu cien energií. Počas krízy životných nákladov sa počet ľudí v EÚ, ktorí si nemôžu dovoliť udržiavať obydlia teplé, zvýšil o 16 miliónov, pričom väčšina z nich je zamestnaná. Zvyšovanie cien nezasahuje iba domácnosti, ale aj čoraz viac podnikov. Tie čelia existenčným problémom, čo môže viesť k masívnym stratám pracovných miest. Prijať by sa preto mali opatrenia na zníženie energetických nákladov pre priemysel.
Zmierniť energetickú krízu môže pomôcť aj pripravovaná iniciatíva Čistá priemyselná dohoda a jej Akčný plán pre dostupnú energiu.
„Podľa Európskej odborovej konfederácie je situácia dôkazom, že EÚ musí urýchlene implementovať smernicu o minimálnej mzde, ktorá by zlepšila životné podmienky viac ako 20 miliónom ľuďom,“ uzavrela KOZ.
Ďalšie dôležité správy
