Podľa prieskumu, ktorý vlani urobil Výskumný ústav práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave, zamestnávateľov pri prijímaní uchádzačov o zamestnanie zaujíma predovšetkým jazyková a počítačová gramotnosť. Tvorivé myslenie sa nachádza na chvoste stupnice vytvorenej zamestnávateľmi.

Cudzí jazyk sa povinne študuje v základných školách od piateho ročníka, na stredných je samozrejmosťou. Napriek tomu nie každý maturant ovláda cudzí jazyk. Po roku 1989 sa rozšírila sieť agentúr a inštitúcií, ktoré ponúkajú vzdelávanie cudzieho jazyka tak na Slovensku, ako aj v zahraničí – takmer všade. Stačí prstom ukázať na mape.

NEPREHLIADNITE:

Rokmi si niektoré z agentúr vybudovali meno, kredit a dokážu vytvoriť kurz presne ušitý na mieru a želanie klienta – študenta, zamestnanca alebo podnikateľa. Štipendijné pobyty prevažne v Spojených štátoch amerických ponúka Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Fondation v Bratislave. Je jedinou na Slovensku, ktorá hradí kompletne celý pobyt. Nie je jednoduché prejsť jej sitom a celá procedúra trvá takmer rok.

Rok na strednej škole – kdekoľvek

V SR je však už dosť rodičov ochotných zriecť sa dovolenky alebo väčšej rodinnej investície v záujme štúdia svojho dieťaťa na niektorej zo škôl v zahraničí. A je už dosť takých, ktorí sa nemusia zriecť ničoho. Podľa zástupcu riaditeľa agentúry Bakalari v Bratislave Petra Lacka sú to prevažne podnikatelia, ľudia s príjmom nad-50 tis. mesačne.

Študovať možno na prestížnych súkromných i štátnych stredných školách vo Veľkej Británii, Francúzsku, v Nemecku, Španielsku, Taliansku, na Malte, v Juhoafrickej republike, v USA na Floride či v iných oblastiach, na Novom Zélande, v Thajsku ... Podmienkou je, aby študent absolvoval prvý a posledný ročník v SR.

Do sveta sa môže vybrať druhák alebo tretiak. Rodičia musia mať pripravených minimálne stopäťdesiattisíc korún, v Austrálii aspoň tristotisíc a v Kanade sa dá študovať aj za 600-tis. Sk na rok. Našli sa už aj rodičia, ktorí spomínaných viac ako pol milióna korún za jeden rok do svojho dieťaťa investovali.

Dá sa však študovať aj pol roka v jednej krajine, pol roka v inej. Napríklad rok na strednej škole v USA vyjde s agentúrou Bakalari na 176-tis. Sk, ale ak si klient vyberie jeden semester vo Francúzsku, v Španielsku či Nemecku a druhý v USA, musí mať pripravených aspoň 329-tis. Sk. Za jeden rok sa však nielen zdokonalí v dvoch jazykoch, ale spozná aj reálie a kultúru dvoch krajín.

Rastie záujem o dlhšie pobyty

Samozrejme, netreba ísť z domu len na celý rok. Jazykové kurzy a školy vo svete ponúkajú intenzívne, polointenzívne, klasické jazykové pobyty pre deti od ôsmich rokov počas prázdnin, pre tínedžerov, ale aj dospelých. Treba počítať minimálne s tridsiatimi piatimi tisíckami korún – bez letenky – na pár týždňov.

Podľa riaditeľky agentúry Orbis – Pictus Ľubice Mikulášovej je ideálnou cestou navštevovať jazykové kurzy na Slovensku a v istom štádiu pokročilosti dokončiť vzdelávanie v zahraničí. “Štúdium na Slovensku je intenzívne – 40 hodín týždenne, okrem toho trikrát do týždňa konverzačný klub s lektorom, kde si v neformálnej debate v cudzom jazyku môžu študenti rozšíriť slovnú zásobu na rôzne témy,” vysvetľuje Ľ. Mikulášová.

Pobyty sú sedemdňové a často sa v nich stretávajú tímy z podnikov. Veľkorysého zamestnávateľa vyjde pobyt jedného zamestnanca na približne desaťtisíc korún. Ešte ich stále nie je veľa, ale nájdu sa. Klienti si však často aj v iných agentúrach hradia pobyty sami.

Mení sa i pohľad klientov na dĺžku pobytu v zahraničí. Kým ešte v roku 1997 vycestovalo s Orbis Pictus viac ako 75 % ľudí do zahraničia maximálne na tri týždne, vlani už také isté percento odchádzalo na viac ako mesiac a na krátke pobyty len jedna štvrtina. Ľ. Mikulášová upozorňuje i na porovnanie špecializovaných kurzov. Pred piatimi rokmi odchádzali na ne len tri percentá klientov, vlani už štyridsať percent.

Pri vyhľadávaní jazykových kurzov netreba vždy v prvom rade hľadieť na cenu, ale na služby, ktoré agentúry ponúkajú, na meno školy, na prostredie, na využitie voľného času. Ak chce klient iba študovať a študovať, má iné nároky, ako ten, ktorý chce aj poznávať krajinu. Renomované agentúry dokážu vybrať taký pobyt, aby presne zodpovedal požiadavkám klienta. Deti a mladí ľudia bývajú v hosťovských rodinách.

Rodičia, najmä matky, majú neraz vyššie nároky na hosťovskú rodinu ako na svoju vlastnú – aspoň podľa skúseností riaditeľa vzdelávacej inštitúcie C.H.I - E.E. ( Cultural Homestay International Eastern Europe) v Bratislave Vladimíra Kočvaru. Hosťovské rodiny pritom nemenia a nemajú ani prečo meniť svoje domáce zvyky – poskytujú podmienky na pobyt rovnaké, ako majú ich vlastné deti.