Bankový sektor môže v tomto roku očakávať ďalší rast ziskov. Bánk sa, napriek prepadu ziskov po prepuknutí pandémie, kríza nedotkla tak vážne ako iných odvetví.

 Dobré vyhliadky aj neistota

Bankový sektor nemá zničené dodávateľsko-odberateľské reťazce, neprestal poskytovať služby, je to jednoducho druh podnikania, ktoré funguje ďalej. Banky majú v súčasnosti otvorenú cestu k rastu ziskov. Hrozbou pre bankový sektor sú však sekundárne problémy, ktoré môže spôsobiť geopolitické napätie.

 „Rastúce úrokové sadzby by sa postupne mali premietnuť do rastu úrokových výnosov. Na druhej strane, hoci slovenské banky majú zanedbateľné priame expozície voči Ukrajine, Rusku a Bielorusku, v ekonomike sa môžu prejaviť sekundárne následky konfliktu, ako napríklad nedostupnosť a vysoké ceny komodít a energií či problémy v dodávateľských reťazcoch. To bude vytvárať tlak na výkonnosť a zdravie firiem a v konečnom dôsledku sa môže prejaviť na potrebe tvorby opravných položiek v bankách,“ hovorí odborník bankovníctvo Michal Maxim, ktorý pôsobí ako riaditeľ v KPMG na Slovensku.

 Očakávaný rast

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa