Kým sa miera inflácie pohybovala pod hranicou jedného percenta, rozhodnutie neinvestovať bolo síce chybné, no cena, ktorú človek za túto chybu platil, nebola taká vysoká ako v súčasnosti, keď miera inflácie dosahuje desať percent. Aktuálne je preto význam zhodnocovania peňazí za cenu určitého rizika omnoho vyšší než v minulosti. Situáciu však v súčasnosti komplikuje vojna na Ukrajine. Inflácia sa, samozrejme, dotýka aj Slovenska – v marci tohto roka sa medziročne dostala na 10,4 percenta. Slovensko rovnako ako celá eurozóna v minulosti bojovalo s pomalým rastom cien, dokonca s defláciou. Európska centrálna banka (ECB) považuje za ideálne tempo zdražovania rast cien na úrovni dvoch percent. Je pravda, že pokles cien je pre ekonomiku nebezpečný. Ak sú firmy nútené znižovať ceny, vo všeobecnosti to znamená, že sa im nedarí predávať tovar a služby, čo môže následne znamenať hrozbu rušenia pracovných miest. To spustí deflačnú špirálu, ktorá ohrozuje ďalšie pracovné miesta. Rozbehnutiu tejto špirály zabraňuje práve mierny rast cien, ktorý je znakom zdravého rastu ekonomiky. Aj mierna inflácia však ohrozuje peniaze, ktoré ležia bez pohybu. Okrem toho to, čo zažívame dnes, mierna inflácia rozhodne nie je.

Na snímke Mgr. Bc. Peter Dávid, MBA,  predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.
Neprehliadnite

Peter Dávid: Lacné peniaze boli liek, no teraz sú jed

Hotovosť s rozumom

Držať hotovosť je dobré rozhodnutie v prípade, že konkrétny potenciálny investor jej nedrží priveľa. Vo všeobecnosti sa ako dostačujúca javí rezerva, ktorá umožní človeku prežiť bez zhoršenia životného štandardu pol roka. Vo veľmi likvidnej forme by si teda človek mal držať sumu vo výške šiestich mesačných príjmov, modifikáciou tohto pravidla môže byť suma vypočítaná ako šesťnásobok predpokladaných mesačných výdavkov. Všetko, čo je navyše, sa do istej miery dá považovať za zmeškanú investičnú príležitosť. Zároveň platí, že celú rezervu by nemali tvoriť bankovky schované doma. „Z tejto sumy by hotovosť nemala tvoriť viac než desať percent. Rozdiel oproti minulosti sa nezmenil, keďže platia tie isté pravidlá, situácia s bankomatmi a výbermi sa dokonca oproti tej spred dva-dsiatich rokov ešte zlepšila. Práve preto nevidíme dôvod držať peniaze v domácnostiach v hotovosti,“ vysvetľuje Michal Smekal zo spoločnosti Partners Group SK.

Ropa a ďalšie suroviny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa