Vojnový konflikt na Ukrajine znamená poplach aj na finančných trhoch. Neistota na ne pôsobí ako jed, ktorý môže ochromiť aj dobre fungujúce firmy a hospodárstva. Neistota znamená, že sa zvyšuje averzia voči riziku, ľudia strácajú záujem o investovanie, no zašiť peniaze do matraca by nebolo správne. 

„Aj keď sa ekonomika ešte úplne nespamätala z pandemického šoku a už tu máme ďalšie problémy ako vysokú infláciu či vojnu na Ukrajine a s ňou spojené narušenie obchodných tokov, nie je dôvod podliehať panike,“ hovorí analytik spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Hlavne pravidelne

Základná poučka, ktorá hovorí, že investovať treba pravidelne, stále platí. Pravidelné investície sú jednoducho kľúčové. „Keďže investovanie je beh na dlhú trať, ani pri dnešnej neistote nie je žiaden dôvod meniť investičnú stratégiu alebo odkladať začiatok investovania na neskôr. Práve naopak, ak môžete pravidelne mesačne investovať, za najlepšie rozhodnutie považujem držať sa stanovenej stratégie a investičného horizontu,“ dopĺňa M. Búlik. Platí teda anekdota, že k najúspešnejším investorom môžu patriť aj tí ľudia, ktorí zabudli, že peniaze niekam pravidelne posielajú.

Systematické zhodnocovanie peňazí je potrebné najmä v súčasnosti, keď majetok ľudí ohrozuje rastúca inflácia. Samotný konflikt na Ukrajine navyše prispieva k zvýšeniu tempa rastu cien a spolu s pandémiou aj k tomu, že fungovanie jednotlivých ekonomík zrejme v budúcnosti nebude také poprepájané ako pred týmito udalosťami.

„Vojnový konflikt na Ukrajine urýchlil odklon od globalizácie, ktorá dlhé roky inflačné tlaky vo vyspelých štátoch skôr utlmovala. Postupný proces deglobalizácie, snaha o vyššiu sebestačnosť, lokalizáciu výroby a zníženie závislosti od ruských energií vedú k zníženiu konkurencie, ekonomickej efektivity, prínosov zahraničného obchodu a následne k vyšším cenám,“ hovorí generálny riaditeľ Partners Asset Managementu Jakub Rosa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa