Najzávažnejší vojnový konflikt v Európe od druhej svetovej vojny znamená veľkú hrozbu aj pre investorov. V našich zemepisných šírkach nemajú investori s takouto situáciou žiadnu bezprostrednú skúsenosť. Nová je aj pri úvahách o tom, ako by si mali solventní Slováci ochrániť majetok. Vojna tesne za slovenskými hranicami totiž priniesla úplne nový druh neistoty.

„Našli sa klienti, ktorí v prvotnej panike preferovali mať časť aktív v hotovosti doma pod vankúšom. Jeden chcel vybrať hotovosť desaťtisíc eur v päťeurových bankovkách, aby mal v prípade vojny zásobu a mohol nakupovať veci bežnej potreby,“ hovorí člen predstavenstva a hlavný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva Privatbanky Marek Benčat. Neistotu, ktorú útok Ruska na Ukrajinu priniesol, umocňuje pozícia Ruska vo svetovom obchode.

„Rusko je strategickým komoditným hráčom vo svete, produkuje napríklad viac než štyridsať percent svetovej produkcie paládia, ktoré sa používa pri výrobe autokatalyzátorov, a zásadne ovplyvňuje ponuku a tým aj cenu energií ako plyn či ropa,“ vysvetľuje M. Benčat.

Krízu, ktorú dnes svet zažíva, sprevádza existenčná hrozba. Ak by nastalo ďalšie vyhrotenie napätia, finančné a ekonomické dôsledky by sa preto dostávali čoraz viac do úzadia.

Krízy a skúsenosti

Na druhej strane platí, že solventní Slováci, ktorí dnes čelia problémom spojeným s vojnou, už majú skúsenosti s predchádzajúcimi krízami. Od roku 2008 ich zažili už niekoľko a aj preto sa po prvotnom šoku klienti otriasli a panika nezavládla plošne. Ani katastrofa, ktorá sa na Ukrajine od konca februára odohráva, neznamená oslabenie všetkých tried aktív.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa