Problém zaplatiť životné náklady zo svojho príjmu má vo väčšej či menšej, miere až sedemdesiat percent Slovákov. Znamená to, že Slovensko má trh práce v horšom stave ako Česká republika. Ukázal to prieskum spoločností Profesia a LMC. „Výsledky nám ukázali, že  väčšina ľudí na Slovensku a v Českej republike má problémy vyžiť zo svojho príjmu. Slovenské čísla sú však negatívnejšie. Až sedemdesiat percent respondentov tu uviedlo, že sa každý mesiac pasuje s problémami. V Česku je to 52 percent,“ informoval vedúci analýz a komunikácie spoločnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Zárobky nestačia

Priemerná mesačná mzda sa podľa Štatistického úradu SR v treťom kvartáli tohto roku dostala na 1 296 eur mesačne. Priemerná mzda v roku 2021 bola 1 211 eur, mzdy teda nominálne rastú, no reálne mzdy klesajú. Môže za to vysoká miera inflácie. Reálne mzdy v treťom kvartáli klesli o štyri percentá. Aj to prispieva k tomu, že až sedem z desiatich Slovákov situáciu hodnotí tak, že má problém zvládnuť svoje výdavky. Mzdy v skutočnosti klesajú tempom, ktoré Slovensko zažilo v čase, keď ekonomiku v roku 2020 výrazne ohrozovala pandémia koronavírusu. Zdražovanie jednoducho spôsobuje, že problém so zvládaním výdavkov sa v mnohých domácnostiach zhoršuje.

Pokles kúpnej sily potvrdzujú aj údaje Národnej banky Slovenska (NBS). „Mzdy si udržali dynamické tempo, keď na konci druhého štvrťroka medziročne vzrástli o 7,4 percenta. Ich vývoj v rámci jednotlivých odvetví je však rôznorodý, keď najmä v odvetviach, ako sú služby a  obchod, kde bol v  poslednom roku silný dopyt po pracovnej sile, rástli mzdy aj dvojciferným tempom. Napriek ich silnému rastu však v dôsledku zvyšujúcej sa inflácie reálne mzdy medziročne poklesli v priemere o 4,6 percenta. Takýmto tempom klesali reálne mzdy na Slovensku iba raz, počas prvej vlny pandémie v druhom štvrťroku 2020,“ upozornila NBS.

Prieskum spoločnosti Profesia umožnil respondentom vyjadriť závažnosť svojich problémov pri vykrývaní mesačných výdavkov tromi stupňami. Za mierne označilo svoje ťažkosti 39 percent respondentov, až 31 percent respondentov má pomerne vážne ťažkosti s tým, aby svoje výdavky zvládlo.

Môže byť horšie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa