Zámer ministra vnútra Romana Mikulca odhaľovať zostatky na bankových účtoch bežných ľudí i firiem v rámci reformy na boj proti korupcii, môže v praxi čoskoro naraziť.

Nepodporuje ho totiž ani jedna z koaličných strán súčasnej vlády, okrem vlastného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), z ktorého vzišiel. Pritom v pláne obnovy, ktorý má byť vládou schválený 28. apríla a následne odoslaný do Bruselu, sa o ňom reálne uvažuje už od augusta tohto roka.

Stopka pre projekt za tri milióny

Rezort vnútra pripravuje vlastný návrh vytvorenia centrálneho registra účtov (CRÚ), ktorý ide výrazne nad rámec európskej legislatívy.  Povinnosť vybudovať CRÚ vyplýva zo smernice Európskeho parlamentu a 5. AML Smernice o predchádzaní využívania systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu.

Táto myšlienka sa objavuje v pláne obnovy,  ktorého gestorom je rezort financií pod vedením Igora Matoviča. Otázne je, či sa ju podarí dotiahnuť do konca. Slovensko by malo z tohto nástroja EÚ vyčerpať približne šesť miliárd eur a ďalšie prostriedky sú k dispozícii zo štrukturálnych fondov EÚ. 

Koaliční partneri totiž uvažujú inak – tento návrh jednoznačne nepodporia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa