Štát dlhé roky ľuďom byrokraticky komplikoval prestup medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. Oficiálnym dôvodom boli obavy z masovej migrácie státisícov sporiteľov. Teoreticky môže takýto vývoj znížiť konkurenciu. Marketingovo menej úspešné spoločnosti by po strate státisícov klientov s veľkou pravdepodobnosťou opustili domáci trh a systém súkromných dôchodkov by nakoniec ovládlo pár silných hráčov. Výsledkom príliš silnej koncentrácie by zasa boli nízke výnosy sporiteľov.

Menšia byrokracia

Lenže realita zvykne byť iná ako úvahy štátnych úradníkov. Zbytočné bránenie prestupom konzervuje na slovenskom finančnom trhu menej úspešné spoločnosti. Rozdiely v priemerných ročných výnosoch medzi jednotlivými správcami sú len pár percentuálnych bodov. Práve hrozba odchodu k úspešnejšej konkurencii však môže naštartovať menej úspešné firmy k snahe o lepšie zhodnocovanie peňazí.

„Zrušili sme povinnosť vybaviť si v Sociálnej poisťovne akceptačný list v prípade presunu majetku do inej dôchodkovej správcovskej spoločnosti,“ oznámil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Na prvé počutie sa táto zmena zdá ako nepodstatná. Lenže práve behanie po úradoch odrádzalo mnohých ľudí od prestupu do spoločnosti s vyššími výnosmi. Od začiatku tohto roku už presunu peňazí k výkonnejšiemu správcovi v ceste nič nestojí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa