Najväčšou globálnou výzvou bude v tomto roku spomaľovanie hospodárskeho rastu. Príchod recesie v najbližších dvanástich mesiacoch považuje podľa prieskumu Annual Global CEO Survey od spoločnosti PwC za reálny až 73 percent generálnych riaditeľov. Je to najpesimistickejší výhľad do budúcnosti v 12-ročnej histórií prieskumu.

Firmy na príchod ťažkých časov reagujú už v predstihu škrtaním výdavkov. „Je zaujímavé, že hoci polovica percent generálnych riaditeľov tvrdí, že už začali znižovať náklady, iba 19 percent zmrazilo nábory a len 16 percent znižuje počty zamestnancov,“ konštatuje vo zverejnenom prieskume spoločnosť PwC. Personálne oddelenia od organizovania hromadných výpovedí odrádzajú negatívne skúsenosti z minulosti. Podniky v prípade nárastu zákaziek totiž v minulosti nedokázali dostatočne rýchlo najať nových ľudí a výsledkom bola strata kontraktov.

Rastie počet voľných miest

Prichádzajúca kríza však s veľkou pravdepodobnosťou prinesie jednu anomáliu. Pokles hospodárskeho rastu nebude sprevádzať masívne prepúšťanie zamestnancov. Počet ľudí bez práce je vo viacerých krajinách na historických minimách. V slovenskej ekonomike firmy v úvode roka nevedeli prostredníctvom úradov práce obsadiť viac ako 101-tisíc pracovných miest. Pri takto nastavenom trhu práce nemajú prepustení ľudia problém nájsť si nové zamestnanie.

Pár mesiacov dozadu domáce podniky nevedeli obsadiť necelých 90-tisíc pracovných pozícií. Rastúci počet neobsadených pozícií je veľkým prekvapením. Najmä po príchode ukrajinských pracovníkov panovali v slovenskej spoločnosti obavy z nedostatku pracovných príležitostí. V realite nezamestnanosť klesá už desiaty mesiac po sebe a vlani v novembri roku dosiahla 5,8 percenta. Inde je situácia ešte lepšia ako na Slovensku, napríklad vo Veľkej Británii je miera nezamestnanosti najnižšia za takmer 50 rokov, keď dosahuje len 3,7 percenta.

Vysvetlenie tohto javu je možné nájsť opäť v postojoch generálnych riaditeľov. Top manažéri sa obávajú celosvetového hospodárskeho vývoja. Pri hodnotení budúcnosti nimi riadených firiem sú o niečo optimistickejší. S rastom výnosov v nasledujúcich dvanástich mesiacoch počíta 42 percent respondentov, pokles očakáva 26 percent a stagnáciu považuje za najviac pravdepodobnú 32 percent.

Protichodné očakávania

V úvode roka pozitívne prekvapil trhy aj nemecký index ekonomických očakávaní ZEW, konštruovaný na základe dotazníkového šetrenia medzi 350 inštitucionálnymi investormi a analytikmi v Nemecku. „V januári vzrástol z predchádzajúcej úrovne mínus 23,3 na 16,9 bodu. To je samo osebe veľmi pekné. No ako sa popasovať s tým, že svet očakáva globálnu recesiu a index ekonomickej nálady sa naopak zlepšuje?,“ pýta sa česká ekonómka a riaditeľka spoločnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa