V systéme súkromných dôchodkov začína platiť nepísané pravidlo. Slovenskí politici presadia zásadné zmeny v najmenej vhodnom čase. V priebehu tohto roku sa totiž začne postupný presun majetku z dlhopisových do indexových fondov. Počas nasledujúcich dvanástich mesiacov však majú dlhopisové fondy reálnu šancu zarobiť ľuďom viac peňazí ako indexové. Také niečo sa v histórii slovenského druhého piliera ešte nestalo.

Na prekvapivý vývoj je viacero dôvodov. Aj tento rok bude investovanie veľmi neisté. Globálne poprepájané svetové hospodárstvo znovu čelí nedostatku tovarov z Číny. Najväčšia ázijská ekonomika totiž uvoľnila prísne opatrenia proti covidu. Výsledkom sú rekordné počty nakazených, kolabujúce nemocnice a pre vysokú práceneschopnosť dočasne odstavená výroba v mnohých fabrikách. Peňaženky bežných spotrebiteľov zasa stále trápia vysoké ceny potravín a energií. Infláciu môže razantne spomaliť jedine príchod recesie.

Jediná istota

S pádom hospodárskeho rastu počítajú v najbližších mesiacoch viacerí analytici. Klesajúca výroba fabrík automaticky pošle nadol výnosy akciových aj indexových fondov. Na rozdiel od minulosti firmy nemôžu počítať s podporou v podobne kvantitatívneho uvoľňovania – tlačenia peňazí. Európska centrálna banka naopak stále trvá na zvyšovaní úrokov. Minulý rok jej základná úroková sadzba stúpla z nuly na 2,50, v tomto roku finančný trh počíta so zvýšením na tri až 3,5 percenta.

Pri takto nastavenej menovej politike v prípade nástupu recesie skončia v slovenskom druhom pilieri aj tento rok v strate zmiešané, akciové a indexové fondy. Samozrejme, takýto vývoj nie je 100-percentne istý a je „len“ vysoko pravdepodobný.

„Mnohí analytici očakávajú príchod tvrdej recesie. To ale neznamená, že aj naozaj príde. Všetko záleží od centrálnych bánk. Ak sa im podarí zmanažovať takzvané mäkké pristátie, akciové trhy môžu rýchlo zamieriť nahor k novým maximám. A s nimi aj výkonnosti zmiešaných, akciových a indexových fondov. Ak sa im to nepodarí, môžu samozrejme trhy klesať ďalej. Ktorý scenár nastane dnes nikto nevie,“ vysvetľuje vedúci Oddelenia riadenia investícií vo VÚB Generali Igor Vilček.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa