Slovenský druhý pilier sa roky borí s viacerými vážnymi problémami. Na jednej strane zásahy politikov pripravili sporiteľov o miliardy eur. Na druhej tlak na znižovanie poplatkov tlačí smerom nadol zisky dôchodkových správcovských spoločností. V takto neistom prostredí posledné roky prichádza k výraznej zmene majiteľov. Druhý pilier opúšťajú finančné skupiny pôsobiace najmä v oblasti bankovníctva a nahrádzajú ich poisťovne. Inak tomu nebolo ani koncom minulého roka.

„Spoločnosť Kooperativa nadobudla 100 percent akcií 365.life, d. s. s. od spoločnosti 365.bank na základe predchádzajúceho súhlasu Národnej banky Slovenska,“ oznámila hovorkyňa Kooperativy Silvia Nosková Illášová.

Známa poisťovňa tak od finančnej skupiny J&T prevádzkujúcej 365.banku a Poštovú banku kúpila najmenšiu dôchodkovú správcovskú spoločnosť. V minulosti dôchodková spoločnosť 365.life pôsobila pod názvom dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky. A poštová banka ju ešte v roku 2011 kúpila od ČSOB banky. Pred necelými dvoma rokmi dôchodkovú správcovskú spoločnosť Axa kúpila Uniqa a v roku 2019 dôchodkovú správcovskú spoločnosť Aegon získala spoločnosť NN.

Reči o znárodnení

Za predajmi stáli viaceré dôvody. Niektorým investorom počas predchádzajúcej dekády vadilo neustále otváranie druhého piliera. V čase finančnej krízy umožnila sporiteľom viac krát opustiť systém súkromných dôchodkov strana Smer. Na jednej strane ľudia pracujúci za minimálnu mzdu nemajú v druhom pilieri čo robiť. Pre nízky príjem totiž nemajú šancu na slušný súkromný dôchodok. Na druhej strane po otvorení odišlo mnoho nadpriemerne zarábajúcich ľudí. Práve im pritom druhý pilieri môže pri rozumnom investovaní zabezpečiť v starobe nadštandardný príjem.

Obrovské škody spôsobili viaceré neodborné zásahy. Druhá vláda Smeru zaviedla v dlhopisových fondoch druhého piliera takzvané garancie. Na ich základe museli sporiteľom za prípadné straty ručiť vlastným majetkom dôchodkové správcovské spoločnosti. Garantované fondy nemohli skončiť v mínuse počas extrémne krátkeho obdobia šiestich mesiacov, čoho výsledkom bolo konzervatívne investovanie a extrémne nízke výnosy.

Smer zároveň presunul sporiteľov z akciových do garantovaných fondov. Väčšina ľudí zmenu akceptovala a nevyužila písomnú možnosť odmietnutia presunu. Zo spätného pohľadu to bola nenapraviteľná chyba. Presun majetku sa totiž zrealizoval až po páde búrz. Sporitelia tak utrpeli obrovské straty a následným presunom majetku stratili možnosť zarobiť na následnom raste trhov. Pred pár rokmi nezávislá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť výšku spôsobených škôd odhadla na dve až deväť miliárd eur.

Navyše v budúcnosti môže druhý pilier čeliť ešte vážnejším hrozbám. Predseda Smeru Rober Fico totiž považuje neznárodnenie druhého piliera za chybu. Práve hrozba znárodnenia však odrádza mnohých zahraničných investorov od podnikania v slovenskom systéme súkromných penzií.

Zaujímavá príležitosť

Kúpa najmenšej dôchodkovej správcovskej spoločnosti sa na prvý pohľad zdá ako riskantný biznis. Napríklad akciový fond 365.life vykázal vlani najvyššiu stratu 28 percent. Zároveň relatívne nízky spravovaný majetok na úrovni 556 mil. eur bude najbližšie roky v porovnaní s konkurenciou generovať menšie zisky. Práve nízky objem spravovaných peňazí mohol byť pre J&T jedným z dôvodov predaja.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa