Bolo to 4. januára, keď americký benchmarkový index S&P 500 zaznamenal svoj historický rekord na úrovni 4 818 bodov. Len o pár dní neskôr ho nazval slávny investor Jeremy Grantham bublinou, ktorá skončí obrovskou stratou bohatstva.

Podľa neho išlo o štvrtú superbublinu vytvorenú za posledných sto rokov. Investor slávne predpovedal kolaps japonských akcií v roku 1989, technologických akcií v roku 2000 a hypotekárnych akcií v roku 2007. Keď praskne táto bublina, tvrdil vtedy, akciové indexy poklesnú k svojim dlhodobým trendom. Podľa neho mali stratiť až polovicu svojej hodnoty.  

Zatiaľ stratili takmer pätinu a Američania prišli minimálne o päť biliónov dolárov. No to nestačí – akcie sú iba v polovici svojej cesty, napísal J. Grantham v svojom liste investorom. Celkovo by mal podľa neho index S&P 500 prepadnúť k úrovni 2 875 bodov.

Aj keď na začiatku roka mohol názor J. Granthama vyzerať extrémne, v súčasnosti už takým extrémom nie je. Podľa posledného prieskumu MLIV Pulse na vzorke viac ako tisíc profesionálnych respondentov sú ich mediánové projekcie ďalšieho vývoja akcií na úrovni desaťpercentnej straty.

Medzi respondentmi boli dokonca aj väčší pesimisti ako J. Grantham mysliaci si, že index prepadne až k úrovni 2 240, čo boli pandemické minimá.

Fed akciám nepomôže

Svoje názory opiera J. Grantham o zmenu ekonomickej paradigmy, ktorá sa začala podobať na 70. roky. Prichádzajúca stagflácia nie je prostredie, v ktorom by sa akciám darilo, tvrdí.

S týmto názorom súhlasí aj Greg Jensen, jeden z finančných riaditeľov najväčšieho hedžového fondu na svete, Bridgewaters. Už koncom januára G. Jensen predpovedal pokles akcií o pätinu. Politici z centrálnej banky totiž nemajú dôvody na to, aby zastavili praskanie špekulatívnej bubliny, tvrdil.

V pondelok tento názor pre Bloomberg zopakoval. Podľa neho centrálna banka si dokonca želá pokles akcií, pretože je dezinflačný. Už predtým túto myšlienku prezentoval Zoltan Pozsar alebo bývalý člen Fedu Bill Dudley.

Príliš optimistický trh

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa