Keby to povedal niekto, kto nie je považovaný za relevantnú ekonomickú autoritu, dalo by sa nad tým mávnuť rukou. Povedal to však Zoltan Pozsar, rešpektovaný stratég z Wall Street, guru repo trhov a bývalý vysoký predstaviteľ newyorského Fedu.

Nad jeho argumentáciou sa musia zastaviť mnohí, vrátane samotného najvyššieho vedenia americkej centrálnej banky.

Zničiť infláciu alebo ekonomiku

Z. Pozsar počas týždňa zverejnil úvahu, podľa ktorej, ak má americká centrálna banka skrotiť infláciu a pritom nezdevastovať ekonomiku, bude musieť spôsobiť finančnému trhu masívny šok. Takýto šok by spľasol všetky bubliny, vrátane tej na akciách, realitách a kryptomenách.

Americká centrálna banka stojí pred veľkou dilemou. Pokiaľ nezačne prudko zvyšovať úrokové sadzby a nezastaví kvantitatívne uvoľňovanie, inflácia sa jej môže vymknúť spod kontroly. Naznačuje to rast inflácie nad kritickú hranicu 7 percent.

Už dekádu ekonomika a finančné trhy stoja na pilieroch nulových sadzieb a kvantitatívneho uvoľňovania. Prudké zvýšenie úrokových sadzieb a kvantitatívne utesňovanie by spôsobili ekonomickú recesiu.

Americkej centrálnej banke sa ešte nikdy nepodarilo skrotiť infláciu bez spôsobenia recesie.

Otázka súčasnosti preto je, ako zastaviť infláciu bez vytvorenia recesie. Z. Poszar má riešenie – zostreliť cenu finančných aktív. Jeho logika je jednoduchá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa