Už ste zabudli? Alebo si stále pamätáte, čo sa dialo pred desiatimi rokmi? Ak áno, viete, že situácia je veľmi vážna. Ak nie, treba sa vrátiť o dekádu späť.

Ako ECB zachránila eurozónu

Pred desiatimi rokmi horela európska dlhová kríza. Vládne dlhopisy periférnych krajín nikto nechcel a vlády museli platiť horibilné úroky, aby o nich špekulatívni investori vôbec rozmýšľali. Južanské štáty stáli na pokraj bankrotu. Neustále sa skloňoval rozpad eurozóny.

Nepomohol ani jeden a ani druhý euroval. Nakoniec to bola až Európska centrálna banka, ktorá pomocou nulových úrokových sadzieb a masívneho nákupu periférnych dlhopisov situáciu skrotila. Jej kvantitatívne uvoľňovanie spôsobilo, že talianske úroky sa dostali takmer na úroveň Nemecka.

Krajiny, ktoré už takmer skrachovali, dostali nový život. A dlhé roky žili nad pomery. ECB nulovými sadzbami a nákupmi vládnych dlhopisov garantovala, že realita sa ich netýka.

To všetko sa minulý týždeň zmenilo.

Ako Fed zachránil akciový trh

Podobný princíp, ako v prípade záchrany eurozóny, je možné aplikovať na americké akcie. Ekonomický odraz po veľkej finančnej kríze z roku 2008 bol anemický. Americká centrálna banka Fed potrebovala, aby sa ekonomika vzpružila.

A tak zaviedla kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré malo jeden hlavný cieľ – podporiť rast akcií. Ben Bernanke a následne Janet Yellenová prezentovali myšlienku, že čím vyššie akcie budú, tým bohatší sa budú ľudia cítiť. A tým budú viac míňať. Mali pravdu.

Čím dlhšie držala centrálna banka sadzby na nule a čím viac štátnych dlhopisov nakupovala, tým viac akcie rástli a tým viac sa  používali ako bankomat. Nulové úroky sa stali základom rastu amerického bohatstva a ekonomiky.

Zmena režimu prichádza

Nulové úrokové sadzby a kvantitatívne uvoľňovanie sa stali dvomi základnými piliermi finančnej stability sveta. V posledných týždňoch ale tieto piliere začali praskať. Prekvapujúco vysoká inflácia narušila ich stabilitu a hrozí, že oba môžu pod jej ťarchou skolabovať. V hre je dramatická zmena všetkého, čo súčasný finančný svet stabilizovalo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa