„Nemôžme to ignorovať,“ povedala na margo rastúcich cien nehnuteľností členka výkonnej rady Európskej centrálnej banky Isabel Schnabelová.

Európa nie je Amerika

Na prvý pohľad sa javí, že tempo rastu cien v Spojených štátoch je omnoho vyššie ako v eurozóne. Za oceánom inflácia prekonala sedem percent a existujú obavy, že ju bude ťažké zvrátiť. Avšak tempo rastu cien v eurozóne je v skutočnosti vyššie, ako sa zdá.

Dôvodom je rozdielny výpočet inflácie v oboch ekonomických celkoch. V Spojených štátoch sa totiž do inflácie zahŕňajú aj náklady na vlastníctvo nehnuteľnosti. V eurozóne nič také neexistuje.

Európska centrálna banka to vníma ako problém a minulý rok navrhla zakomponovať náklady na vlastné bývanie do inflačných výpočtov; rovnako ako to majú v Spojených štátoch. Proces však bude trvať roky.

Centrálna bankárka Isabel Schnabelová pripomína, že pokiaľ by sa tak stalo, výrazne by sa zvýšila zložka jadrovej inflácie – teda inflácie bez vplyvu potravín a energií. Napríklad, v treťom kvartáli minulého roka by sa tým jadrová inflácia zvýšila až o 0,6 percenta na dve percentá.

V minulom roku narástli ceny nehnuteľností v eurozóne o 8,8 percenta, čo by podľa amerických štandardov výrazne zvýšilo aj tempo inflácie. Rast nehnuteľností spolu s historicky najnižšou mierou nezamestnanosti v eurozóne vyvoláva obavy, že ECB koná s oneskorením.

Isabel Schnabelová má v centrálnej banke prominentný hlas a jej názory majú na ostatných kolegov silnú váhu, píše Financial Times. Hrozí tak, že sa na stranu monetárneho konzervativizmu pridajú aj ďalší kolegovia.

„Musíme sa uistiť, že súčasná vysoká inflácia sa nezakorení do ďalších očakávaní, pretože by to mohlo podporiť mzdovo-cenovú špirálu,“ pokračuje I. Schnabelová. Svojimi vyjadreniami naznačuje, že inflácia je už pomerne vysoko a je najvyšší čas konať. História jej dáva za pravdu.

Cenová nestabilita prichádza

Problémom inflácie je, že keď sa rozbehne, dá sa zastaviť len ťažko a nákladne. Vincent Deluard zo StoneX Capital vypočítal, že existujúca úroveň inflácie nemá žiadnu súvislosť s úrovňou inflácie o tri mesiace neskôr. Má to však jeden veľký háčik.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa