Napriek vojne na Ukrajine globálne akcie rastú. Už nie sú tak vzdialené od svojich historických vrcholov, ako boli začiatkom februára. Ich rast môže v kontexte vojny vyznievať zvláštne.

V skutočnosti však nie je až tak prekvapujúci – napriek zdvíhaniu úrokov sú finančné podmienky stále dostatočne uvoľnené. Iným jazykom, dostupných peňazí je stále dosť. A keďže sa dlhopisy z obáv o infláciu vypredávajú, peniaze prirodzene smerujú do akcií.

Zároveň, napriek tomu, že na trhu dlhopisov vznikla inverzia naznačujúca blížiacu sa recesiu, historicky zvyknú akcie ešte mesiace po inverzii rásť. To udržuje investorov stále relatívne optimistických a svoje potenciálne výnosy si nenechajú krátiť na teraz zbytočnými obavami.

Avšak situácia sa čoskoro prudko zmení.  

Utesňovanie finančných podmienok prichádza

Nie je to tak dávno, čo renomovaný finančný analytik Zoltan Pozsar povedal, že „odstreliť akcie a nehnuteľnosti je jediný spôsob, ako zabrzdiť infláciu a nespôsobiť recesiu“.

Tento, vtedy ešte extrémy názor, sa pomaly stáva mainstreamom. V stredu vyšiel na Bloombergu komentár bývalého člena americkej centrálnej banky, Billa Dudleyho s názvom „Ak akcie nepoklesnú, Fed ich bude musieť k tomu donútiť“.

B. Dudley v podstate zopakoval Pozsarov naratív a dodal: ak má byť Fed v boji s infláciou efektívny, bude musieť investorom spôsobiť viac strát. Bez toho, aby americké domácnosti vlastniace akcie pocítili pokles bohatstva, boj s infláciou nepôjde podľa plánu.

Bývalý americký centrálny bankár ďalej vysvetlil, že politika centrálnej banky funguje cez prísnosť finančných podmienok. Aj napriek odstráneniu stimulov a pomalému začiatku zvyšovania úrokových sadzieb sú ale súčasné finančné podmienky stále uvoľnené.

B. Dudley ďalej pripomenul nedávne slová šéfa Fedu Jerema Powella, že finančné podmienky sa musia sprísniť. Ak sa to nestane samé, čo sa nestane, Fed bude musieť investorom spôsobiť šok, aby dostal infláciu pod kontrolu.

Iconic Dorman Long Tower Is Demolished
Neprehliadnite

Odstreliť akcie a nehnuteľnosti je jediný spôsob, ako zabrzdiť infláciu a nespôsobiť recesiu

Šok prichádza

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa