Od začiatku roka americké akciové trhy vymazali zo svojej hodnoty päť biliónov dolárov. A to môže byť iba začiatok, obávajú sa mnohí legendárni investori. Príčina je jednoduchá – americká centrálna banka Fed nemá dôvod na to, aby trhy zachraňovala.

„Myšlienka, že Fed vždy príde zachrániť moje zlé investičné rozhodnutia, nie je presvedčivá obchodná stratégia,“ povedal pre Business Insider Jim Chanos, riaditeľ investičného fondu Kynikos Associates špecializujúceho sa na predaje na krátko.

Diera likvidity

Na slová J. Chanosa nadviazal ešte omnoho významnejší investor – Bridgewaters. Tento hedžový fond, ktorý má pod správou 150 miliárd dolárov, je dlhodobo známy schopnosťou profitovať v dobrých aj zlých časoch. V súčasnosti však investorom neponúka mnoho nádeje.

Podľa Grega Jensena, hlavného investičného stratéga fondu, Fed nezakročí na pomoc akciám skôr, ako stratia 15 až 20 percent svojej hodnoty. Aj to bude závisieť od rýchlosti poklesu a prípadnej paniky.

Politici z centrálnej banky totiž nemajú dôvody na to, aby zastavili praskanie špekulatívnej bubliny. „Nejaký pokles cien aktív nie je z ich pohľadu zlá vec,“ tvrdí pre Bloomberg G. Jensen, kolega Raya Dalia v pozícií hlavného investičného stratéga fondu.

Pokles akcií za posledné štyri týždne označil G. Jensen za zdravý, pretože pomohol vyfúknuť bubliny, ktoré sa vytvorili napríklad na kryptomenách.

Matematika súčasného pohybu je jednoduchá. Ceny aktív zvýšila záplava likvidity centrálnych bánk. Avšak teraz, keď sa stimuly sťahujú, nebude existovať dosť kupcov na to, aby dieru zaplátali.

60/40 v problémoch

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa