Myšlienka zavedenia takzvaných „immunuty passports“ je na stole už niekoľko mesiacov a prišla hneď po prvej vlne pandémie koronavírusu. Ihneď sa jej chopili niektoré európske krajiny a taktiež Spojené štáty, Čína alebo Čile.

Čo sú pasy imunity?

Pasy imunity môžu fungovať hneď niekoľkými spôsobmi. V súčasnosti sa hovorí najmä o potvrdených protilátkach na nový koronavírus, ktoré sa v tele človeka môžu nachádzať po prekonaní vírusu. Ak sa u vás protilátky nájdu, získate dokument, ktorý vám otvorí dvere do zahraničia a môžete pokojne cestovať.

Airbus spoločnosti Level Europe.
Neprehliadnite

Predávali letenky za cent, teraz pre koronakrízu smerujú do krachu

Ak vám protilátky nenájdu, máte smolu. Táto logika má ihneď niekoľko protichodných riešení. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už v apríli tohto roka avizovala, že sa nemôžeme spoliehať na protilátky, pretože neboli preskúmané dostatočne. Druhou rovinou problému je osobná sloboda.

Účinnosť protilátok je pochybná

Svojho času sa predpokladalo, že ak niekto prekonal nový koronavírus, jeho telo si vytvorilo protilátky, ktoré už zabránia opätovnej nákaze. Hoci by to v teoretickej rovine malo fungovať, nie je to tak.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa