Systém súkromných dôchodkov stál od svojho vzniku na dvoch dogmách. Prvou je vyriešenie demografického problému a druhou bezpečné investovanie v dlhopisových fondoch. Prvá definitívne zanikla potom, ako sa začali vyplácať nízke súkromné dôchodky. Druhú začína ničiť vyhlásenie obchodnej vojny medzi Západom a Ruskom.

Dlhopis je cenný papier vydaný štátom alebo súkromnou spoločnosťou. Vlády aj podnikatelia prostredníctvom nich získavajú peniaze na bežné výdavky aj nové investície. Najmä v prípade štátov sú označované za bezpečné cenné papiere. Svoje dlhy vlády väčšinou nesplatia len v prípade bankrotu a ide o extrémnu situáciu.

Štáty zvyknú krachovať v časoch vojen. Presnejšie konfliktov so zásadnými dopadmi na globálnu ekonomiku. Jeden taký sa rozhorel potom, ako ruské vojská zaútočili na Ukrajinu. Obidve znepriatelené strany sú významnými producentmi poľnohospodárskych produktov. Práve obavy z nedostatku napríklad pšenice stoja za súčasným zdražovaním potravín. Európske sankcie na ruské suroviny zas prudko zvýšili ceny ropy, plynu a elektriny.

Dlhopisové vs. indexové fondy

Práve prudké zdražovanie prinútilo konať Európsku centrálnu banku. Regulátor finančného trhu v júli po viac ako desiatich rokoch zvýšil základnú sadzbu z nuly na 0,5 percenta. Zároveň v tom plánuje pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Základná sadzba bude s veľkou pravdepodobnosťou už koncom roka na úrovni 1,5 percenta a možno aj vyššie.

Eurozóna v súčasnosti čelí rekordnej inflácií. Priemerný rast cien minulý mesiac skončil vo výške 8,6 percenta. Prudké zdražovanie dokážu zastaviť jedine vysoké úroky. Drahé peniaze odradia od nových investícií štáty aj firmy. Ľudia zas odložia časť nákupov financovaných na dlh. Výsledkom je menší dopyt a spomaľovanie inflácie.

Lenže rast úrokových sadzieb vždy prináša krátkodobý pokles cien dlhopisov. Z tohto dôvodu masívnym stratám v súčasnosti čelia ľudia s peniazmi v garantovaných fondoch II. piliera. Výnosy dlhopisov sa za posledný rok prepadli v rozmedzí od mínus 3,29 percenta do mínus 10,23 percenta.

Sporitelia napriek tomu nemusia prepadať panike. Súčasné pády s vysokou pravdepodobnosťou vymažú budúce zisky. Ak by sa tak náhodou nestalo, majiteľom prípadné straty uhradia z vlastných peňazí Dôchodkové správcovské spoločnosti a táto povinnosť je v zákone označovaná ako garancia. Konkrétne dlhopisové fondy musia byť v pluse z pohľadu desať ročného investičného horizontu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa