Západné platy v nedohľadne. Ceny mnohých produktov drahšie ako v Nemecku. To je povzdych nejedného Slováka po vycestovaní za hranice republiky. Subjektívne pocity však čiastočne potvrdzujú aj tvrdé dáta od európskeho štatistického úradu (Eurostat). Minimálne rozdiely sú napríklad v cenách oblečenia a obuvi. Ceny na Slovensku v minulom roku dosiahli 97,1 percenta z európskeho priemeru, v Nemecku rovných 99 percent. Ide o porovnanie za rok 2021.

Vysoká inflácia spomínaný rozdiel zmaže možno už v tomto roku. Prudký rast cien je totiž v najväčšej európskej ekonomike o niečo miernejší ako v slovenských pomeroch. V minulom mesiaci skončila priemerná inflácia v Nemecku na úrovni 8,2 percenta, na Slovensku až na úrovni 12,6.

Slovenská ekonomika dopláca na malosť trhu. V obchodoch roky chýbajú naozaj poriadne akcie. Napríklad počas výpredajov je možné vo veľkých nemeckých mestách kúpiť za pár desiatok eur aj značkové oblečenie, zatiaľ čo v predajniach na Slovensku sú bežné aj prípady, keď obchodník síce deklaruje vysokú zľavu, no reálna cena bola ešte pred zľavou o niečo nižšia.

Drahé potraviny na Slovensku

Nemci zaplatia za potraviny oveľa viac. Pri nich sú až na 105,4 percentách európskeho priemeru, zatiaľ čo Slováci len na 93,6 percentách. Za vyššie ceny v Nemecku môže s veľkou pravdepodobnosťou oveľa lepšia kvalita. V minulosti viaceré testy ukázali, že potraviny určené na trhy starších členských krajín Európskej únie majú oveľa vyššiu kvalitu ako potraviny na Slovensku. Napríklad mnohé sladené nápoje na Západe obsahujú pravý cukor, no v slovenských podmienkach je to umelé sladidlo. Bežný je aj nižší obsah reálneho mäsa v mäsových výrobkoch na Slovensku. Lacnejšími náhradami sú v mnohých prípadoch múka alebo sója.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa