Zlé hospodárenie vlády začína dopadať na plecia bežných občanov. Práve kvôli vysokému verejnému dlhu skončila až príliš rýchlo éra lacných hypoték. Súkromné banky peniaze bežným ľuďom požičiavajú takmer vždy za o niečo vyššie úroky ako štátu. Práve vysoké ceny štátnych cenných papierov stoja za súčasným zdražovaním hypoték.

„Desaťročné výnosy slovenských dlhopisov sa nateraz stabilizovali pod úrovňou 2,5 percenta. To pri historickom rozdiele okolo jedného percentuálneho bodu znamená priemerné ceny hypoték do 3,5 percenta,“ načrtol vývoj v najbližších mesiacoch analytik VÚB banky Michal Lehuta. Takéto zdražovanie pôžičiek je do konca roka vysoko pravdepodobné v prípade, že na finančných trhoch sa neudeje nič mimoriadne a Európska centrálna banka (ECB) opäť nezačne tlačiť na zlacňovanie pôžičiek.

V súčasnosti sa takýto vývoj javí ako nepravdepodobný. Krajiny platiace eurom trápi prudký rast cien, pričom inflácia v eurozóne skončila v júni na rekordne vysokej hodnote 8,6 percenta. ECB sa už tento mesiac pokúsi spomaliť prudké zdražovanie zvýšením základnej úrokovej sadzby. Tá je momentálne na rovnej nule, no do konca roka pravdepodobne stúpne na 0,75 percenta. Zároveň v priebehu budúceho roku stúpne až na úroveň dvoch percent.

Signály prudkého zdražovania

V súčasnosti len jedna banka požičia peniaze za sadzbu nachádzajúcu sa tesne pod jedným percentom. Aj to len pri ročnej fixácií úrokovej sadzby. Pri trojročnej začínajú najlepšie ponuky na úrovni okolo 1,6 percenta. Ešte minulý rok nebol problém požičať si peniaze za ročnú sadzbu okolo pol percenta. Za súčasným zdražovaním stojí práve očakávané zvyšovanie základnej úrokovej sadzby zo strany Európskej centrálnej banky (ECB).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa