Vakcína je prehra. Nové heslo očkovacej lotérie. Minimálne na weboch odporcov vakcinácie. Smutný výsledok spackaného nedeľného žrebovania. Aj na pomery súčasnej vlády ide o neuveriteľnú hanbu. Nahnevať väčšinu voličov rozdávaním peňazí dokáže len Igor Matovič (OĽaNO).

Problém je v tom, že na najnovšie fiasko ministra financií doplatíme všetci. Práve nízka ochota ľudí dať sa očkovať privedie krajinu k tretiemu lockdownu. Vláda to síce zatiaľ odmieta, ale po kolapse nemocníc nebude mať na výber a zatvorí časť hospodárstva.

Na to škaredo doplatia slovenskí podnikatelia. Hlavne majitelia obchodov a reštaurácií. V krajnom prípade naplno nepôjdu ani priemyselné podniky. Vo výrobe spôsobí komplikácie vysoká práceneschopnosť nakazených zamestnancov. V snahe odvrátiť túto hrobu mnohí manažéri tlačia svojich podriadených do vakcinácie.

Pomôcť im v tom mala aj očkovacia lotérie. V nej je veľmi vysoká šanca vyhrať sto eur. Zároveň nedeľný prenos mal byť prehliadkou šťastlivcov. Teda ľudí inkasujúcich hlavnú výhru 100-tisíc eur. Lenže všetko je inak. Diváci sledujúci losovanie cez internet majú šancu vyhrať maximálne celoživotnú traumu.

Dôvodom je prehliadnutie technického detailu. Online prenosy sú oneskorené o niekoľko desiatok sekúnd a ich diváci nemajú šancu povedať v časovom limite heslo. Bez jeho vyslovenia dostanú namiesto stotisíc len tisíc eur.

I. Matovič sľúbil, že problém vyrieši a hádam z jeho strany nepôjde len o prázdne slová. Opakujúce sa neúspechy sú náboje do paľby všetkých odporcov očkovania. Tí pravdepodobne stíchnu až potom, ako delta variant začne vo veľkom kosiť ľudí a zatvárať domácu ekonomiku.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Slovenský bankový zázrak. Lacné hypotéky, rastúce zisky a žiadna realitná bublina

Dvojciferný ekonomický rast Slovákov nespasí

Ľudia sa z dobrých čísel nenajedia. Obľúbené klamstvo expremiéra Roberta Fica (Smer), ktoré väčšinou vytiahne, len keď je v opozícií a v časoch jeho vlád sú dobré čísla fajn. Svižný hospodársky rast pritom vždy znamená len jedno. Viac práce aj peňazí pre firmy a ich zamestnancov.

Aj keď sa v súčasnosti dá s tvrdení, že ľudia sa z dobrých čísel nenajedia, súhlasiť. Slovenská ekonomika v druhom kvartáli vzrástla o 9,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Takýto rýchly medziročný rast naposledy vygenerovala slovenská ekonomika koncom roka 2007. Tým sa dobré správy končia a nastupuje konfrontácia s tvrdou realitou.

Pred štrnástimi rokmi stálo za úspechom zavádzanie reforiem. Dnes sú dobré čísla výsledkom minuloročného lockdownu. Teda prudkého pádu po zatvorení obchodov a služieb. Navyše väčšina našich susedov je na tom lepšie ako my. V metodike Európskeho štatistického úradu (Eurostat) rástli Maďari o 17,7 percenta HDP, Poliaci o 10,7 percenta HDP, Slováci o 10,2 percenta HDP a Česi o 7,8 percenta HDP.

Na čelo rebríčka sa bez reforiem nedostaneme. Časť ľudí sa z dobrých čísel naozaj nenaje. Tí s horším vzdelaním stále ostanú bez práce. Kvalifikovaní zamestnanci si zas oveľa ťažšie presadia razantné zvýšenie platu. Domáce firmy naň nebudú mať peniaze. Preto musí súčasná vláda spraviť všetko, aby rozbehla potrebné reformy a neskončila len pri rozdávaní.

Raz totiž dôjdu miliardy z eurofondov aj plánu obnovy. Potom sa budeme musieť opäť spoliehať hlavne samy na seba. To bude oveľa ľahšie v krajine s dobrým podnikateľským prostredím a úspešnými firmami.

Prudké zdražovanie energií

Objektívne sa súčasnej vláde dosť lepí smola na päty. Okrem pandémie bude musieť v najbližších mesiacoch čeliť aj prudkému rastu cien. S ním veľa nenarobí. Problémy s nedostatkom čipov nedokáže vyriešiť žiadny slovenský politik. Rovnako naši zákonodarcovia nič nespravia s nedostatkom robotníkov v štvrtom najväčšom prístave sveta. Čínska prepravná tepna sa v karanténe ocitla kvôli nezvládnutiu šírenia covid-19. 

Spomínané dva faktory spôsobujú nedostatok tovaru na svetových trhoch. Výsledkom obmedzenej ponuky bude razantné zdražovanie. Napriek tomu opozícia vyzýva vládu na potlačenie prudkého rastu cien. Hlavne na zastavenie prichádzajúceho zdražovania energií.

V poslednej dobe na svetových burzách prudko rastú ceny elektriny. Práve z tohto dôvodu už otvorene hovorí o zdražovaní Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Padla aj predbežná hodnota a ceny elektriny môžu s príchodom nového roka stúpnuť až o 15 percent.

Tejto informácie sa okamžite chytila opozícia. Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha, zo snahy ošklbať ľud, už stihol obviniť I. Matoviča aj R. Sulíka. Úlohou politikov pritom nie je meniť rozhodnutia nezávislého úradu. Pokiaľ nemajú v pláne umelo znižovať ceny energií. Čo je mimochodom veľmi zlý nápad. Štátnu pokladnici vyjde na stovky miliónov eur a dlhodobo narobí viac škody ako osohu.

Vysoká cena práce

Nízko príjmovým ľuďom oveľa viac pomôže zníženie odvodov. Po presadení daňovo-odvodovej reformy ich mesačný príjem okamžite stúpne o desiatky eur. Potom pre nich nebude až taký problém zvládnuť prichádzajúce zdražovanie.

Zníženie nákladov pomôže aj firmám. Minimálne im vytvorí priestor prijať viac zamestnancov. Ľudia budú mať viac peňazí a hospodársky rast sa zrýchli. Súčasná opozícia nikdy nebola známa presadzovaním odborných riešení.

Žiaľ, rovnaký prístup sa po viac ako roku vlády dá vyčítať aj súčasnej koalícií. Dnes je viac pravdepodobné, že štát začne budúci rok podobne ako za predchádzajúceho režimu plánovať ceny energií, ako presadenie zmysluplných reforiem.

Čína vsadila na sprísnenie regulácie

Druhá najväčšia ekonomika sveta predstavila plány na najbližšie štyri roky. Počas nich zavedie prísnu reguláciu technologických firiem, spoločností pôsobiacich v oblasti vzdelávania a monopolov. Vo zverejnenom dokumente sa komunistická strana inšpiruje odkazom zakladateľa Mao Ce-tunga.

Iným slovami – stúpne tlak na reguláciu života bežných občanov. Tí budú pod prísnejšou kontrolou vďaka vládou ovládnutému spracovaniu big dát. Teda informácií slúžiacich v demokratickej spoločnosti na predaj personifikovanej reklamy. Prípadne obsahu publikovaného napríklad cez sociálnu sieť Facebook.

Ďalšou zmenu bude snaha o rozbitie monopolov. Hlavným terčom je spoločnosť Alibaba. Jej zakladateľ Jack Ma pred niekoľkými mesiacmi nečakane otvorene kritizoval komunistické vedenie. Potom načas zmizol a po znovuobjavení jeho firma zaplatila pokutu vo výške 3 miliardy dolárov.

Práve snaha obmedziť vplyv bohatých podnikateľov je jedným z hlavných bodov predstaveného plánu. Čína totiž podnikateľom nedovoľuje zastávať funkcie v strane a vplyvní komunisti zas nemôžu podnikať. Výsledkom je nedemokratický a ťažko reformovateľný systém.

Napriek tomu investori stále veria, že z dlhodobého pohľadu príde k liberalizácií trhu a pripravované obmedzenia zasiahnu len kritikov režimu. Za optimistickým pohľadom stoja hlavne nízke výrobné náklady, ktoré sú dlhodobo hlavným tromfom druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Happy,Family,Mother,Housewife,And,Children,In,The,Laundry,Load
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Európania nechcú zmeny. Muži s deťmi viac pracujú a ženy sú skôr doma