Lepšie zarábajúci Španiel dostane potraviny lacnejšie ako slabšie zarábajúci Slovák. Za životne dôležité nákupy platíme veľa aj v porovnaní so susedmi. Oproti priemerným cenám v Európskej únií sú na Slovensku predávané potraviny lacnejšie len o 4,5 percenta. V spomínanom Španielsku o 4,6 percenta, Česku o 16,2 percenta, Maďarsku o 19,8 percenta a Poľsku až o 33,1 percenta.

K takýmto záverom prišiel po zostavení cenového rebríčka Európsky štatistický úrad (Eurostat). V ňom sú údaje za rok 2020.

Slovensko ťahajú ku dnu hlavne nízke platy. V porovnaní cenovej hladiny je totiž zohľadnená parita kúpnej sily, harmonizované cenové indexy a skutočné zaplatené peniaze v metodike ESA 2010. Výsledkom komplikovaného modelu je čo najvernejšie zobrazenie plusov aj mínusov života v jednotlivých európskych štátoch.

To je obrovský rozdiel oproti štatistikám zameraným len na jeden ukazovateľ. Napríklad na priemerný rast cien – infláciu. V tomto hodnotení sme na tom oveľa lepšie ako naši susedia. Napriek tomu po zohľadnení viacerých faktorov máme oveľa drahšie potraviny ako oni.

Najmenej peňazí dajú za stravu chudobní Rumuni. Oproti európskemu priemeru majú až o 34,7 percenta nižšie ceny. Môžu za to slabé platy. Väčšina obyvateľov mala v roku 2018 hrubý mesačný príjem 700 eur. Prekvapivo lacné sú potraviny v susednom Poľsku. Najpravdepodobnejším dôvodom je stále silné domáce poľnohospodárstvo. Na opačnom čele rebríčka stoja Dáni. Krajina s minuloročnou priemernou mzdou vo výške 5 179 eur. Práve nadštandardne zárobky spôsobili, že oproti európskemu priemeru sú tam potraviny drahšie až o 28,9 percenta.

Koniec lacného bravčového

Ani pri pohľade do budúcnosti nevyzerá situáciu ružovo. Pred razantným zvyšovaním cien varujú domáci poľnohospodári. Slováci sa musia pripraviť hlavne na zdražovanie obľúbeného bravčového mäsa. Hlavným dôvodom je šírenie nebezpečného afrického moru. Pre zvieratá veľmi nebezpečná choroba prudko znižuje stavy prasiat v Európskej únií. Výsledkom je klesajúca ponuka a rastúce ceny bravčoviny.

Sto kilové živé prasa aktuálne domáci farmári predávajú za 140,63 eura. Lacnejšie sa dá ošípaná kúpiť len v Holandsku a Belgicku. V krajinách s oveľa vyššími dotáciami pre farmárov. Slovenskí poľnohospodári sú do nižších cien tlačení aj tvrdým konkurenčným bojom. Časť z nich otvorene hovorí, že buď pôjdu ceny mäsa hore, alebo obmedzia chovy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa