Euro bráni prudkému rastu cien. Pre mnohých ľudí je to pomerne prekvapivá realita. Napriek tom čísla nepustia a slovenská ekonomika má najmiernejšiu infláciu v celom regióne vyšehradskej štvorky. V medziročnom porovnaní slovenský rast cien v máji dosiahol dve percentá, český 2,7 percenta, poľský 4,6 a maďarský až 5,3 percenta.

Vo všetkých spomínaných štátoch tlačia na zdražovanie vonkajšie faktory. Od zdražovania cien ropy až po rastúce náklady za medzinárodnú prepravu tovaru. Slovenským špecifikom je hlavne euro. V porovnaní s maďarským forintom doteraz tlmilo o niečo lepšie negatívne vonkajšie faktory.

Pandémia trápi európsky kontinent približne od marca minulého roka. V tom čase sa jedno euro dalo vymeniť za 1,07 amerického dolára a dnes až za 1,19 dolára. V úvode krízy sa za jeden doláro dalo kúpiť vyše 330 forintov, v súčasnosti je to menej ako 300 forintov. Dolár oslabil voči forintu o takmer desať percent, no voči euru až takmer dvojnásobne. 

Čas zvyšovania úrokov

Práve silná národná mena tlmí prudké zdražovanie. Posilnenie eura voči americkej mene automaticky zlacňuje nákupy v dolároch. Práve dolár sa používa na realizovanie väčšiny obchodov vo svete a silné euro je z tohto uhla pohľadu výhodou. No pri rope poslinenie ani zďaleka nestačí vykrývať rýchly rast cien. Cena jedného barelu severomorskej ropy Brent stúpla od novembra minulého roku do júna tohto roku z 39 na 75 dolárov. Od hodnoty čierneho zlata závisí cena pohonných hmôt, a preto rýchlejšiemu rastu cien čelí dnes celý svet.

Ide len o to ako vysokému. V rámci celej Európskej únie ceny rastú najrýchlejšie v susednom Maďarsku. Miestna centrálna banka na to reagovala razantným zvýšením úrokov. Začiatkom minulého týždňa základná sadzba stúpla o 0,6 percentuálneho bodu na 0,9 percenta. Bez tejto zmeny by bol maďarský forint voči doláru oveľa slabší ako dnes. Práve posilnenie maďarskej meny má zbrzdiť vysokú infláciu.

Súčasný rýchly rast cien pripisuje centrálna banka zdražovaniu palív, prudkému zvýšeniu dane z tabakových výrobkov a opätovnému naštartovaniu maďarskej ekonomiky. Zároveň spomínané problémy vníma ako dočasné. Ceny majú prudko rásť len v tomto roku. Priemerná inflácia za celý  rok 2020 skončí nad štyrmi percentami. Na prijateľnú úroveň dvoch percent klesne už v roku 2022.

V snahe spomaliť rýchly rast cien na zvyšovanie úrokov vsadila aj Česká národná banka. Minulý týždeň v stredu základná úroková sadzba stúpla o štvrť percentuálneho bodu na 0,5 percenta. Na prvý pohľad ide o úspešnejšiu stratégiu ako v Maďarsku. V medziročnom porovnaní aprílová inflácia dosahovala až 3,1 percenta a májová 2,7 percenta. Budapešť v rovnakom období čelila rastu z 5,2 na 5,3 percenta.

Prudkému zdražovaniu momentálne čelia aj Poliaci. Miestna centrálna banka napriek tomu zatiaľ nepristúpila k zvyšovaniu úrokov. Problémy totiž tiež považuje iba za dočasné. Za pravdu jej dáva aj porovnanie medziročného rastu cien v mesiacoch apríl a máj, kedy rast inflácie spomalil z 5,1 na 4,6 percenta. Odvrátenou stranou vyšších úrokov je spomalenie hospodárskeho rastu a práve tomu sa chce väčšina štátov vyhnúť. Spomedzi všetkých štátov Európskej únie sú priekopníkmi v zvyšovaní úrokov práve Maďari a Česi.

Lacné pôžičky a drahé nehnuteľnosti

Úroky ostávajú nezmenené aj na Slovensku. V našom prípade je rozhodnutie na Európskej centrálnej banke. Tá musí brať do úvahy situáciu vo všetkých krajinách platiacich eurom. Práve južné krídlo si dnes vďaka nízkym úrokom dokáže lacno požičať na finančných trhoch. Prípadné zvýšenie základnej úrokovej sadzby značne skomplikuje financovanie dlhov a v krajnom prípade môže prímorským štátom priniesť návrat recesie. Pre tieto obavy sa v eurozóne počíta so zvyšovaním úrokov najskôr o dva roky.

Slovákom to vo väčšine prípadoch nespôsobí vážne komplikácie. Centrálne banky totiž súčasný rast cien považujú za dočasný. Inými slovami, časom sa vyrieši nedostatok prepravných kapacít v námornej doprave. Potom už nebude tak silný tlak na zvyšovanie logistických nákladov. Rovnako spustenie nových fabrík odstráni problém s nedostatkom čipov, ktorý aktuálne zvyšuje cenu automobilov. Aj pri cenách ropy sa počíta so stabilizáciou ich hodnoty okolo úrovne 70 dolárov za barel.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa