Kto nič nerobí, nič nepokazí. Slovensko má najpomalší rast inflácie v regióne. Môžu za to večné koaličné spory a neschopnosť vlády konať. Skromná pomoc domácim podnikateľom nemala šancu vyvolať prudký rast cien. Večné koaličné spory zas zažehnali akýkoľvek pokus o razantnejšie zvyšovanie daní. Rast cien v krajine momentálne závisí hlavne od vonkajších faktorov.

Výsledkom je priemerný rast cien. Konkrétne májová inflácia skončila na hodnote 2,1 percenta. To je len o jednu desatinu väčšia hodnota ako priemerný rast v eurozóne. Najrýchlejšie, až o štyri percentá, rástli ceny v Luxembursku. Na opačnom konci rebríčka stojí Grécko, ktoré ako jediné čelí deflácií a priemerné ceny tam v máji klesli o mínus 1,1 percenta.

Maďarsko čelí prudkému zdražovaniu

Európsky štatistický úrad (Eurostat) nemá údaje o hodnote májovej inflácie od väčšiny okolitých štátov. V opačnom prípade by boli na prvých miestach pravdepodobne naši susedia. Maďarsko aktuálne čelí najrýchlejšiemu rastu cien za takmer celú poslednú dekádu. V apríli tam inflácia stúpla o 5,1 percenta a prekonala aj očakávania miestnych analytikov.

Za prudkým zdražovaním sú hlavne dva faktory. Konkrétne zvýšenie spotrebných daní z tabakových výrobkov a prudký rast cien pohonných hmôt. Ich vplyv na hodnotu aprílovej inflácie miestna centrálna banka stanovila na úrovni troch percentuálnych bodov. Ak sa prudký rast cien zopakuje aj v máji, príde v krajine pravdepodobne k zvyšovaniu základnej úrokovej sadzby. Jej aktuálna hodnota je vo výške 0,6 percenta.

Cieľom prípadného zvýšenia je prilákanie zahraničných investorov a posilnenie maďarskej meny forint. Potom bude Budapešť o niečo lacnejšie nakupovať ropu. Tým sa vytvorí priestor minimálne na pomalší rast cien pohonných hmôt. V optimálnom prípade aj mierne zlacňovanie.

Drahé pohonné hmoty totiž zvyšujú cenu prepravy. Zvýšené logistické náklady sa následne prejavujú v cene koncových výrobkov. Prudké zdražovanie nemajú voliči radi. Časť finančného trhu preto zvýšenie úrokových sadzieb v Maďarsku pokladá za takmer istú vec.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa