Minister financií nedokáže bez zvýšenia daní zostaviť budúcoročný rozpočet. „Drobnú nepríjemnosť“ mu spôsobila štedrá podpora rodín za viac ako miliardu eur ročne. Igor Matovič preto predpovedá rozpad súčasnej koalície už počas jesene. Tým sa končia dobré správy a prichádzajú vážne nepríjemnosti.

Väčšina súčasných poslancov nemá šancu dostať sa opäť do parlamentu. Obyčajní ľudia ani náhodou znovu nepresvedčia každého piateho voliča. O to sa vyvolávaním neustálych zvád postaral sám I. Matovič. Práve jeho poslancom nebude dávať zmysel prísť kvôli predčasným voľbám o nadštandardný príjem presahujúci päťtisíc eur za mesiac. V reálnom svete totiž väčšina z nich nemá schopnosti zarobiť si podobné peniaze.

Hrozba straty vysokého príjmu prinesie vážne problémy. Asi najvážnejšou hrozbou je nahradenie liberálnej SaS fašistickou ĽSNS. Marián Kotleba sa roky prezentuje ako konzervatívny kresťan a práve svojskú vieru v Boha má spoločnú s konzervatívnou časťou OĽANO. Napríklad „miluj blížneho svojho ako seba samého“ sa v ich ponímaní nevzťahuje na sexuálne menšiny.

ĽSNS sa v najbližších voľbách navyše vôbec nemusí dostať do parlamentu. Dôvodom je odchod, v ich voličskej základni dosť populárnych poslancov, Milana Uhríka a Milana Mazureka. Tí si spoločne založili stranu Republika. Pre M. Kotlebu je spojenie s I. Matovičom s veľkou pravdepodobnosťou poslednou šancou na reálny kontakt s mocou.

Obaja politici si rozumejú vo viacerých záležitostiach. Nový tandem by určite priniesol zákaz potratov, obmedzovanie práv sexuálnych menšín a možno aj znárodnenie zdravotných poisťovní. Bezplatné zdravotníctvo by mohlo byť ďalším populistickým krokom na získanie voličov. Pritom ľudia už pri súčasnom nastavení systému nedostanú v zahraničí bežne dostupné lieky na rakovinu. Prípadné znárodnenie súkromných poisťovní ešte viac zhorší služby ponúkané pacientom.

No možno situácia nebude až taká zlá. Richard Sulík z SaS sklopí uši a bude akceptovať zvyšovanie daní. Prípadne sa mu podarí z ministerského kresla vyhodiť I. Matoviča. Veď v minulosti ho už dokázal vysánkovať z pozície premiéra. Lenže zopakovať podobný úspech bude tentokrát oveľa ťažšie. I. Matovič sa pripravil a má aj nových fašistických spojencov.

V hre je aj možnosť, že všetko dobre dopadne a Slovensko utŕži „len“ medzinárodnú hanbu. Návrh na zvyšovanie daní v koalícii zablokuje právom veta R. Sulík. I. Matovič to bude rešpektovať a do Bruselu pošle nedostatočný rozpočet. Európska komisia ho formálne neschváli, pohrozí uvalením sankcií a v krajnom prípade zablokuje časť eurofondov. Lenže súčasná vláda aj tak nestíha vyčerpať všetky európske peniaze, takže reálne nepôjde o taký tvrdý postih, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Štedrú rodinnú politiku je možné spustiť aj bez zvýšenia daní. I. Matovič si v dostatočnom predstihu požičal okolo desať miliárd eur a vytvorená „rezerva“ mu umožní financovať akýkoľvek nápad. Jediné mínus je, že dlhy vytvorené ministrom financií, budú splácať všetci pracujúci ľudia. V súčasnosti je už iba nejasné, kedy k tomu reálne dôjde.

Štedrá rodinná politika je legitímna politická agenda. No zodpovední politici najprv potrebné peniaze zarobia prijatím tvrdých reforiem, až potom ich rozdajú ľuďom. I. Matovič najprv predstavil plán, ako každý rok minúť viac ako miliardu eur, no o reformách nehovorí nič. Výsledkom bude obrovské zadlženie Slovenska.

Chorvátom sa splní sen o eure