Zvyšovanie daní rovná sa zdražovanie. Základné pravidlo fungovania trhovej ekonomiky. O pravdivosti tohto tvrdenia sa už o pár mesiacov presvedčia slovenskí šoféri. Za natankovanie plnej nádrže zaplatia ešte o pár eur viac ako dnes.

Dôvod? Minister financií pretlačil vládou extra daň pre rafinériu Slovnaft. Igor Matovič si od tohto opatrenia sľubuje stovky miliónov pre štátnu kasu. Obrovské peniaze následne chce použiť na vyplácanie rodinných prídavkov.

Rozhodujúca bitka sa odohrá v parlamente. Teoreticky môže extra daň zastaviť veto od SaS. Pri pohľade na súčasný vývoj ide o takmer nulovú šancu. Obyčajný človek už vytiahol nebezpečné emočné argumenty: „Ja sa pýtam, za čo to robí? Lebo takéto veci sa nerobia zadarmo. To sa nerobí zadarmo. Toto hraničí s vlastizradou,“ povedal I. Matovič na adresu Richarda Sulíka.

Svojho politického rivala tým zahnal do kúta. Zablokovanie zvyšovania daní vrhne na šéfa liberálov nepríjemné podozrenie z korupcie. Slovnaft v súčasnosti naozaj kráľovský zarába na výrobe palív z lacnej ruskej ropy. Lenže je minimálne naivná predstava, že súkromná spoločnosť sa dobrovoľne vzdá astronomických ziskov a stovky miliónov eur len tak pošle štátu.

V realite bude rafinéria vyššie dane aspoň čiastočne kompenzovať zvýšením cien. Od cien pohonných hmôt sa odvíjajú ceny prepravovaných tovarov. Dodatočná daň tak všetkým obyvateľom prinesie ešte vyššiu infláciu.

V trhovej ekonomike je možné udržať stabilné ceny aj po zvýšení daní. Len s tým musí daná spoločnosť súhlasiť a vláde podpíše záväzné memorandum. V tom sa presne určí spôsob výpočtu maximálnej marže.

Prípadne štát natvrdo v zákone nastaví cenový strop benzínu aj nafty. Takýto drastický zásah spôsobí zníženie konkurencie. Čerpacie stanice predávajúce palivá z drahej západnej ropy postupne opustia slovenský trh a dominantné postavenie získa Slovnaft. Z dlhodobého hľadiska nedostatok konkurencie vždy smeruje k zdražovaniu.

Každá vláda má právo zvyšovať dane ziskovým spoločnostiam. Je to legitímny nástroj slúžiaci na pokrytie výdavkov štátu. Len pri ňom treba férovo spomenúť aj negatívny vplyv a nebalamutiť ľudí rečami o stabilných cenách. Zároveň je dobré otvoriť diskusiu o minutí získaných zdrojov.

Slovenská ekonomika je na chvoste európskeho hospodárskeho rastu. Zamestnaní ľudia tvrdo pracujú za nízke mzdy a platia vysoké ceny. Práve nedostatok lepšie ohodnotených pozícií je hlavným problémom krajiny. Lenže reformy zamerané na podporu ekonomiky sú náročné a neprinášajú okamžité politické body.

Preto prijímanie zásadných zmien minister financií vytrvalo ignoruje. Namiesto toho krajinu každý rok trápi bombastickými nápadmi za približne miliardu eur. Na takýto prístup prostredníctvom pomalého zvyšovania životnej úrovne nakoniec najviac doplatia práve obyčajní ľudia.

Nezamestnanosť mierne klesla