Málokto nerozumie ekonomike tak, ako súčasný minister financií kasy. Igor Matovič asi ako jediný „ekonóm“ navrhuje poraziť prudký rast cien plošným zvýšením rodinných prídavkov. Možno by všetko mohlo byť inak, keby svojho času úspešný podnikateľ venoval viac pozornosti štúdiu Fakulty manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave a nenechal svoju diplomovú prácu napísať kamarátke „z vlastných poznámok“.

Na zvýšenie rodinných prídavkov navrhuje minister financií každý rok minúť okolo 1,2 miliardy eur. Časť peňazí budú musieť rodičia minúť priamo na krúžky detí. Kvôli štátnemu príspevku výraznejší dopyt automaticky zvýši ceny voľno časových aktivít. Ľudia budú viac peňazí platiť za tréningy futbalu, hokeja, karate, šachu či tenisu. Mimochodom, to bude ešte ten lepší prípad. V segregovaných komunitách s vysokou pravdepodobnosťou podvodníci vykážu len fiktívnu činnosť s deťmi a štátne peniaze pomôžu zbohatnúť pár osobám.

Chudobní potrebujú viac peňazí

Aby neprišlo k omylu. Aj ľudia vychovávajúci deti potrebujú viac peňazí. Len nie všetci. Štát má smerovať svoju pomoc najmä chudobným ľuďom. Je totiž obrovský rozdiel, či si človek kvôli súčasnému rastu cien nemôže dovoliť kúpiť automobil, alebo novú školskú tašku pre dieťa.

Peniaze navyše majú dostať len najviac chudobní ľudia. Prípadne zamestnanci s mesačným príjmom pod úrovňou priemernej mzdy. Teda ľudia pracujúci za menej ako 1 211 eur v hrubom, čo je úroveň priemernej mzdy za rok 2021. Lepšie zarábajúci ľudia si musia so súčasným zdražovaním poradiť sami. A aj si poradia. Pomoc od štátu vo forme rodinných prídavkov aj tak príde najskôr v roku 2023. Tento rok teda ostanú ľudia s veľkou pravdepodobnosťou odkázaní len sami na seba.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa