Minister financií Igor Matovič očakávanú daňovú revolúciu svojvoľne zmenil na štedrú podporu rodín s deťmi. Namiesto tvorby nových pracovných miest bojuje o priazeň voličov rozdávaním miliárd eur. Svoju víziu spravodlivého štátu bez hanby predáva ako pomoc proti vysokej inflácií.

Lenže rozdávanie peňazí ešte viac zvýši prudký rast cien. Dokonca sa tak udeje v dvoch vlnách. Prvá príde potom, ako dostanú viac peňazí rodičia maloletých detí. Druhá prostredníctvom zdražovania služieb zdanených firiem. Treťou pohromou je, že štát pomoc vyplatí plošne a nemá záujem cieliť ju výlučne na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Napríklad na slobodné matky s deťmi či zamestnancov s príjmom pohybujúcim sa okolo úrovne minimálnej mzdy.

Cieľ štedrej rodinnej politiky je jasný. Rozdávanie peňazí má zastaviť pád preferencií I. Matoviča. Viac-menej jasné sú aj následky. Zvyšovanie daní bude verejnosti servírovať rečami o spravodlivom zdanení monopolov. „Prosperujúce podniky sa v ťažkých časoch musia s verejnosťou podeliť o vysoké zisky.“ Takto nejako bude znieť vládna propaganda. TREND sa preto rozhodol verejnosti priblížiť negatívne následky zvyšovania daní.

Návrat bankového odvodu

Vyššie zdanenie finančných domov je obľúbeným nástrojom každého populistu. Banky totiž nikto nemá rad s výnimkou ich majiteľov a vedenia. Dôvod je jednoduchý. Klienti im musia platiť za uloženie peňazí. V princípe nikoho nepoteší ani mesačná splátka hypotéky alebo spotrebného úveru.

Preto sú banky vďačným terčom politikov. Boj s finančnými inštitúciami automaticky prináša sympatie značnej časti verejnosti. Stačí len spomenúť, že domáce banky minulý rok dosiahli zisk 727 miliónov eur a je správne podeliť sa oň s verejnosťou.

Lenže realizácia samotného delenia nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Rast sadzby dane z príjmu dokážu banky eliminovať objednaním drahých služieb od zahraničných matiek. Štát preto musí zaťažiť niečo, čo nie je možné flexibilne znížiť. A tak vznikol bankový odvod.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa