Tvrdo pracujúci ľudia si budú môcť dovoliť menej. Ceny v obchodoch porastu rýchlejšie ako priemerné mzdy. Potvrdzujú to najnovšie zistenia ekonómov analyzujúcich dopady ruskej invázie na Ukrajinu. Keďže ide len o prvý odhad, realita môže byť oveľa horšia, a to najmä v príde dlhej vojny.

Obilnica Európy. Tento neformálny titul roky zdobí Ukrajinu. Lenže tohtoročné siatie na úrodných lánoch komplikuje vojna. Ukrajina s veľkou pravdepodobnosťou príde o postavenie piateho najväčšieho exportéra obilia na svete. V krajnom prípade nemusí mať dosť potravín ani pre vlastných ľudí. Najmä ak sa ruská vojenská stratégia zameria na blokovanie farmárov a cieľom bude vyhladovať brániace sa obyvateľstvo.

Európska únia včas zareagovala na nebezpečnú situáciu. Miestnym farmárom prikázala siať obilie na ladom ležiacich poliach. Na jednej strane sa tým zahnala hrozba nedostatku potravín, na druhej strane však oveľa drahšia európska produkcia prinesie vyššie ceny obilia, múky aj pečiva. Prichádzajúci rast cien dokáže odvrátiť len rýchle nastolenie mieru. V opačnom prípade bude slovenská ekonomika čeliť v najbližších mesiacoch prudkému zdražovaniu.

Zbohom úspory

Výšku slovenskej inflácie modelovali experti ministerstva financií. Výsledkom je, že za celý rok 2022 ceny v priemere vzrastú o 8,5 percenta. Takému prudkému zdražovaniu čelila krajina naposledy v roku 2003. Teda v náročnom období tesne pred vstupom do Európskej únie. Napriek tomu v minulosti disponovala domáca ekonomika oproti súčasnosti jednou výhodou. Ňou bola slovenská koruna a možnosť určovať výšku úrokových sadzieb.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa