Obchodná vojna ide do finále. Brusel pripravuje naozaj tvrdé opatrenie. V rámci šiesteho balíka sankcií plánuje zakázať dovoz ruskej ropy. Moskve ukončenie vzájomného obchodu spôsobí astronomické straty. Európska únia len minulý rok minula takmer 71 miliárd eur na nákup surového čierneho zlata a čiastočne spracovanej ropy.

Z pohľadu čísel ide o oveľa dôležitejšiu komoditu ako plyn. Európske fabriky spolu s domácnosťami v roku 2021 utratili za ruský plyn „len“ 17,8 miliardy eur.

Spustenie šiesteho balíčku sankcií prinesie zlomovú situáciu. Na európsky trh nebude môcť ísť väčšina ruských surovín. Výnimku dostane len pár menších krajín. Aj to na prechodné obdobie, kým nebudú schopné pripojiť sa na alternatívnych dodávateľov. Rusko má len dve možnosti. Čakať kým nepríde definitívna stopka alebo udrieť a zastaviť dodávky plynu do Európskej únie. Pri pozorovaní správania ruského prezidenta sa ako oveľa pravdepodobnejšia javí druhá možnosť.

Vladimír Putin v rámci odvety s veľkou pravdepodobnosťou zakáže dodávky ruského plynu do Európskej únie. Finančne tým až tak veľa nestratí. Zároveň nebude vyzerať pred svojím národom ako fackovací panák Bruselu a vytvorí tlak na obnovenie dodávok ropy. Síce s veľkou pravdepodobnosťou neúspešný, ale za pokus nič nedá a navyše vždy má možnosť zrušiť európske sankcie stiahnutím ruských vojsk z Ukrajiny.

Z ruského pohľadu v prospech zastavenia dodávok plynu hrá ešte jeden fakt. Brusel túto komoditu, na rozdiel od ropy, nie je schopný okamžite nahradiť. Dôvodom je nedostatok terminálov na spracovanie skvapalneného plynu. Priamo potrubiami je možné doviezť plyn z Afriky alebo Nórska. Lenže prípadné rozšírenie prepravných kapacít bude trvať niekoľko rokov.

Európska únia pocíti zastavenie dodávok plynu. Problémy bude mať chemický priemysel, rafinérie či oceliarne. Pri takomto vývoji situácie časť ekonómov počíta s návratom tvrdej recesie.

Už zákaz dovozu uhlia spôsobil obrovské problémy miestnym cementárňam. Fosílne palivo sa pritom vo veľkom ťaží v okolitých štátoch. Napriek tomu strach z nedostatku prinútil dočasne obmedziť vývoz českú aj poľskú vládu. Išlo o prehnané obavy. Ruské uhlie je totiž možné bez väčších problémov nahradiť austrálskym. Len podpísanie nových kontraktov chvíľu trvá a výsledkom môže byť maximálne dočasný nedostatok. Plyn sa tak rýchlo nedá nahradiť.

V neistej budúcnosti je možné naplnenie viacerých scenárov. Najprv ten optimistický. V obavách z obrovských ekonomických škôd príde k ukončeniu ruskej invázie na Ukrajinu. Nastane obdobie mieru a rušenia sankcií. Neutrálny spočíva v tom, že V. Putin sa uspokojí aj s obmedzeným počtom miliárd eur a nechá aj naďalej prúdiť plyn. Pesimistický prinesie odvetu v podobe zatvorených kohútikov. Úplne vylúčiť sa nedá ani katastrofa v podobe priamej vojenskej konfrontácie Severoamerickej aliancie (NATO) s Ruskou federáciou.

Zvyšovanie daní nahnevalo Sulíka. Pohrozil odchodom z vlády