Na jar zväčša ceny zemného plynu klesajú. Teploty ovzdušia stúpajú, dopyt po plyne klesá, zásoby sa po zime začínajú dopĺňať. Tento rok je všetko inak. Cena zemného plynu v USA stúpli od začiatku roka takmer o 100 percent na najvyššiu úroveň od roku 2008.

Vtedy bol pritom v USA nedostatok plynu a tamojšie firmy spustili do prevádzky LNG terminály, ktoré mali zabezpečiť doplnenie dodávok plynu.

Zo výstavby na 103-kilometrovom slovenskom úseku prepojovacieho plynovodu Poľsko - Slovensko.
Neprehliadnite

Slovensko bude priamo na križovatke trás LNG plynu

Teraz je však rok 2022 a tie isté LNG terminály už roky fungujú v opačnom režime – exportujú plyn z USA. Počas ostatných mesiacov plyn smeruje najmä do Európy, ktorá sa snaží nahradiť výpadky ruských dodávok.

A práve tento vývoj prispieva k tomu, že ceny zemného plynu začínajú rásť aj v USA. Američania majú stále štvornásobne nižšie ceny plynu ako Európania, ale skokový rast v takom krátkom čase vyvolal znepokojenie.

Zásoby v USA sú nižšie ako po iné roky

Zásoby plynu v USA začali v apríli mierne stúpať. Rast je však oveľa pomalší, ako bývalo zvykom. Stav zásobníkov je o štvrtinu nižší ako vlani a o 18 percent nižší ako je päťročný sezónny priemer na toto obdobie.

To môže byť čoskoro problém, pretože plynový cyklus funguje v USA úplne rovnako ako inde na svete. Zásobníky musia byť dostatočne naplnené, aby vedeli vykrývať nárast spotreby v zime aj v lete.

USA potrebujú veľa plynu v zime aj v lete

Vrchol spotreby zemného plynu v USA nastáva počas zimy, keď domácnosti na kúrenie spotrebujú približne 30 percent celkového objemu spáleného plynu v krajine. Najmenšia spotreba je na jar a na jeseň. V lete nastáva druhý, menší vrchol spotreby. Z dôvodu rastu teplôt stúpa dopyt po elektrickej energii, ktorá poháňa klimatizácie. Vtedy elektrárne spotrebujú viac ako polovicu zemného plynu, ktorá sa v krajine využíva. Preto platí, čím je studenšia zima a horúčejšie leto, tým vyššia cena zemného plynu. 

Dokonca aj teraz na jar sa môže cena dostať ešte vyššie, pretože meteorológovia predpovedajú závan mrazivého vzduchu z Arktídy. To spôsobí, že domáci dopyt bude silnejší, než zvyčajne. Následne by sa situácia mala stabilizovať a zásobníky by mali rásť až do leta.

V lete nastupuje druhé obdobie, kedy domáci dopyt po plyne rastie. Čím je teplejšie, tým viac stúpa dopyt po elektrickej energii z dôvodu zvýšeného využívania klimatizácií. Minulý rok v júli sa však až 42 percent elektrickej energie v USA vyrábalo zo zemného plynu.

Amerika zachraňuje Európu. Kto zachráni Ameriku?

USA  súčasnosti každú voľnú molekulu plynu, ktorú dokážu premeniť na LNG, exportujú do Európy, aby starému kontinentu pomohli stabilizovať napätú energetickú situáciu. Amerika čelí veľmi podobnej situácii, aká je v iných krajinách. Produkcia plynu sa ešte len vrátila na predpandemickú úroveň, domáci dopyt je však už dávno rekordný.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa