Mal to byť biznis ako obyčajne. Najväčší ruský producent ropy, spoločnosť Rosnefť, si nachystal tankery, ropu na sklad a pozval obchodníkov, aby zaslali svoje ponuky. Išlo o obrovskú aukciu, viac ako 38 miliónov barelov ropy, ktoré sa mali naložiť do 19 super-tankerov v prístavoch Baltického a Čierneho mora počas mája a júna.

China Yantai Trade
Neprehliadnite

Ruské exporty ropy nezachráni Čína a už vôbec nie India

Hodnota komodity v aukcii sa pohybovala na úrovni dve a pol miliardy amerických dolárov, respektíve v hodnote 175 miliárd ruských rubľov. Išlo hlavne o zmes Urals, ale v menších objemoch sa ponúkala aj Espo, Siberian Light a Sokol.

Rosnefť žiadal ruble, neuspel

Šéf Rosnefťu Igor Sechin je dlhoročným spojencom ruského prezidenta Vladimíra Putina. Moskva drží v podniku značný podiel. Táto aukcia sa mala od tých predchádzajúcich líšiť tým, že platby mali byť v rubľoch, nie v dolároch. Je to nezvyčajné, no ešte nezvyčajnejší je výsledok aukcie.

Rosnefťu sa nepodarilo ropu predať. Ako prvá to naznačila agentúra Reuters, neskôr to potvrdil aj Wall Street Journal, ktorý má k dispozícii zápis z aukcie. Vzhľadom na ochranu zdroja však podrobnosti neuviedol. No na detailoch teraz až tak nezáleží, keďže ide o prelomovú vec.

Rusku sa doteraz darilo, ale situácia sa obracia

Počas prvých dvoch mesiacov vojenskej invázie na Ukrajine sa Rusku darilo udržiavať silné objemy exportov komodít. To všetko napriek sankciám, ktoré boli na krajinu uvalené v polovici marca. Cieľom sankcií sú spoločnosti, ktoré nakupujú ruskú ropu a predávajú ju ďalej do sveta. Sankcie prijala Európska únia (EÚ) aj Švajčiarsko, ktoré má veľký podiel na obchodovaní s ruskou ropou.

Výnimku majú importy do Európy. Obchodníci stále môžu nakupovať ruskú ropu a palivá a predávať ich do Európy. Dôvodom je snaha nezhoršiť nedostatok nafty a ďalších palív v Európe. Je to však len dočasný stav.

EÚ uvažuje o úplnom zastavení importov ruskej ropy do konca roka 2022. Od mája sa má začať s postupnými odstávkami. Cieľom je čo najviac obmedziť prísun hotovosti Moskve, ktorá vďaka príjmom z ropy a zemného plynu financuje vojenské operácie na Ukrajine.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa