Pár dní pred Vianocami musel hlavný dodávateľ elektrickej energie vo Východoslovenskom regióne, spoločnosť VSE, informovať desiatky firemných klientov, že im nedokáže zabezpečiť dodávku elektrickej energie na budúci rok.

Keď elektriku nekúpite za žiadne peniaze

Hovorkyňa spoločnosti Katarína Šulíková pre TREND povedala, že išlo o bezprecedentnú situáciu, aká ešte v histórii nenastala. Nič také skrátka neočakávali.

Nedokázali sme firemným zákazníkom – s končiacou zmluvou na konci roka – ponúknuť novú zmluvu na dodávku elektriny od 1.1. 2022 a to kvôli nesplneniu záväzkov na strane našich partnerov.
Katarína Šulíková (hovorkyňa VSE)

VSE totiž nenakupuje priamo na burze, ale prostredníctvom partnerov. S nimi má dlhoročné zmluvy na dodávku. Niektorí z týchto partnerov VSE oznámili, že nie sú schopný dodať elektrinu na rok 2022.

Vystrašené firmy kontaktujú Ministerstvo hospodárstva

Spoločnosti, čeliace reálnej možnosti, že od nového roka budú po tme a v zime, v panike kontaktovali Ministerstvo hospodárstva SR.

Jeho hovorkyňa Katarína Matejková pre TREND potvrdila, že na ministerstvo sa obrátilo viacero firiem. Nemohli však nijako zasahovať.

Tieto komodity sú obchodované na voľnom trhu, do ktorého štát nemá ako zasiahnuť a samotná Európska Komisia pred akýmkoľvek ohýbaním trhu varuje.
Katarína Matejková (Hovorkyňa Ministerstva Hospodárstva SR)

 

Neboli sme sami, problém mala celá Európa

Viaceré média, ako napríklad New York Times či Bloomberg v tom čase informovali, že energetická kríza v Európe sa zhoršuje. Ceny zemného plynu pokračovali v raste, Francúzsko muselo navyše dočasne odstaviť tri jadrové elektrárne kvôli kontrole.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa