Gazprom je jedným z najväčších víťazov v súčasnej energetickej kríze. Zisk za 3Q 2021 dosiahol 584 miliárd rubľov, čo je v prepočte takmer sedem miliárd eur. Za deväť mesiacov tohto roka dosiahol zisk 1 579 miliárd rubľov, čo sa firme ešte nikdy nepodarilo zarobiť ani za celý rok.

Gazprom už má zarobené
Ak by Gazprom od októbra nezarobil ani rubeľ, tento rok bude aj tak rekordný

Tento vývoj je pochopiteľný, keďže ceny plynu významne vzrástli. Väčšinu dodávok, ktoré firma zabezpečuje je viazaná na dlhodobé kontrakty. Cena dlhodobej dodávky je viazaná na viaceré spotové či forwardové kontrakty, v niektorých prípadoch aj na ropu.

V závere roka 2021 chce Gazprom zlomiť ďalší rekord

Vzhľadom na aktuálnu dynamiku na trhu očakáva spoločnosť ešte lepší 4Q 2021. Počas 3Q 2021 predával Gazprom plyn v priemere za 313 dolárov za 1000 m3, čo je takmer trojnásobok ceny spred roka. V 4Q však očakáva rast na 550 dolárov, pretože cena ropy, ropných produktov a spotová cena plynu išla nahor.

To by malo znamenať nový rekord ziskov. Investori vrátane toho najväčšieho, teda Kremľa, sú spokojní. Výplata dividendy by mala byť tiež rekordná a doterajší rekord z roku 2018 by mala prekonať trojnásobne.

Na budúci rok nečakajte zľavu na plyn

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa