Mnohé krajiny sa obávajú druhej vlny pandémie a avizujú prijatie prísnejších reštriktívnych opatrení napriek hrozbe ďalších šokov pre ich hospodárstvo. Švajčiarsko sa však rozhodlo, že v nadchádzajúcich mesiacoch musí byť prioritou ekonomika. Pre tamojší cestovný ruch sa totiž blíži dôležité obdobie: zimná sezóna.

Ministri tak strávili týždeň so zástupcami odvetvia cestovného ruchu a pohostinstiev diskusiami o tom, ako čo najlepšie podporiť tento segment. Od októbra sa napríklad zmiernia pravidlá spoločenských stretnutí, ktoré umožnia zhromažďovanie aj viac ako tisíc ľudí.

Výnimočný stav sa skončil

Švajčiarsku sa v prvej vlne podarilo v rámci svojich hraníc obmedziť šírenie koronavírusu a tiež chrániť svoju ekonomiku pred najhoršími dôsledkami „lockdownu“. Výnimočný stav Švajčiarska sa však skončil v polovici júna.

„Boli sme konfrontovaní s niečím, o čom sme vôbec netušili,“ povedala pre Financial Times Effy Vayenová, profesorka bioetiky na vysokej škole ETH v Zürichu, o vypuknutí pandémie. „Potrebovali sme si nájsť čas a zistiť, čo sa deje“.

Poznamenala však ďalej, že o päť mesiacov neskôr švajčiarske úrady verejného zdravotníctva oveľa lepšie pochopili dynamiku šírenia nákazy a že odstávky nie sú pre ekonomiku udržateľné. „Došlo k veľkému posunu. To, čo teraz vidíme vo Švajčiarsku, je, že si ľudia zvykajú na myšlienku života v rizikovej spoločnosti. Pýtame sa skôr: Ako s tým žiť?“

Ako nájsť povestnú rovnováhu?

Švajčiari sa tak snažia nájsť svoju povestnú rovnováhu, tentoraz medzi rizikom nákazy a otvorením ekonomiky. Ich stratégiou vraj nikdy nebolo poraziť vírus, ale vyrovnať sa s ním.

Švajčiarsko síce v marci pomerne rýchlo prijalo rozhodnutie o zastavení verejného života, bolo však tiež jedným z prvých v Európe, ktoré znovu otvorilo svoj sektor pohostinstva. Faktom ale je, že miera infekcie sa cez leto zvýšila, našťastie pre Švajčiarov hospitalizácie ani úmrtia nemajú až také vysoké počty. V priemere sú to tri úmrtia na Covid-19 týždenne. Federálny úrad pre verejné zdravie v utorok 1. septembra informoval o 216 nových prípadoch.

Minister vnútra Alain Berset koncom minulého mesiaca na tlačovej konferencii uviedol, že vírusová situácia vo Švajčiarsku je „krehká, ale pod kontrolou“.  Tamojšie úrady zistili, že iba 1,9 percenta nových infekcií sa vyskytlo v nočných kluboch a ďalších 1,6 percenta v baroch a reštauráciách. Najviac, až 27 percent nákazy, sa prenáša v rodinách.

Pomáha nová aplikácia

Švajčiarom výrazne pomáha nová aplikácia na sledovanie kontaktov. Má už dva milióny stiahnutí, čo je zhruba štvrtina populácie. „Švajčiarsko zaznamenalo nižšiu úmrtnosť ako iní, a to vďaka silnému systému zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Suzanne Suggsová, profesorka na univerzite v Lugane a viceprezidentka Švajčiarskej školy verejného zdravia.

Napriek tomu varovala, že v nasledujúcich mesiacoch sa môže veľa zmeniť. Kľúčom bude podľa nej efektívna komunikácia. „Všetci sú unavení z pandémie a chcú, aby tento vírus zmizol,“ uviedla. „Ale on nie je unavený z nás.“