Európska únia v utorok v súvislosti s cestovnými obmedzeniami zavedenými počas koronakrízy predstavila zoznam 14 štátov, ktorých občania budú môcť od stredy 1. júla slobodne vstúpiť na územie 31 európskych krajín. Tlačová agentúra AP upozornila, že Spojené štáty americké sa na tomto "bezpečnom zozname" destinácií neocitli.

Pre väčšinu občanov USA to znamená, že z dôvodu ich epidemiologickej situácie im bude zamietnutý vstup do krajín EÚ a Schengenskej zóny (27 členov EÚ plus Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) najmenej na ďalšie dva týždne. Diplomati EÚ sa totiž dohodli, že každé dve týždne tento zoznam aktualizujú podľa toho, ako sa bude ochorenie Covid-19 v jednotlivých krajinách vyvíjať.

Na snímke riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP) Eduard Hagara počas tlačovej konferencie Ministerstva financií (MF) SR k téme Zverejnenie najnovšej makroprognózy MF SR, Predstavenie veľkej garančnej schémy a Predbežné výsledky auditu v SEPS poukazujú na nehospodárnosť a plytvanie, 23. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Kríza zníži medziročne daňové a odvodové príjmy štátu o 1,6 miliardy eur

Do Európy budú mať od stredy povolený vstup občania 14 krajín, v ktorých je miera šírenia nákazy porovnateľná so situáciou v EÚ: Konkrétne pôjde o občanov: Alžírska, Austrálie, Čiernej Hory, Gruzínska, Japonska, Južnej Kórey, Kanady, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Srbska, Thajska, Tuniska a Uruguaja. Povolenie dostali tiež občania tzv. európskych mikroštátov: Andorra, Monako, Vatikán a San Maríno. Únia od týchto krajín považovaných za bezpečné očakáva, že taktiež zrušia svoje zákazy pre európskych cestujúcich.

Čína sa môže neskôr na tomto bezpečnom zozname ocitnúť pod podmienkou reciprocity, a to tak, že aj ona zruší všetky obmedzenia týkajúce sa európskych občanov vstupujúcich do krajiny. Okrem USA a Číny sa teraz na zoznam prerokovaný v posledných dňoch diplomatmi EÚ nedostala napríklad ani Brazília, India či Rusko.

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Podnikatelia môžu opäť dosiahnuť na financie od štátu, ak im klesli tržby

Podľa odhadov EÚ vycestuje každý rok do Európy vyše 15 miliónov Američanov, zatiaľ čo okolo desať miliónov Európanov ročne cestuje do USA.C ieľom úpravy režimu cestovania pre občanov z tretích krajín je snaha podporiť cestovný ruch v EÚ a pomôcť turistickým destináciám, najmä v prímorských krajinách na juhu Európy - Grécko, Španielsko a Taliansko -, ktoré boli silne zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu.

Zoznam „bezpečných krajín" musel byť odobrený kvalifikovanou väčšinou 27 členských krajín EÚ, čo znamenalo získať súhlas 15 krajín, ktoré predstavujú 65 percent obyvateľstva Únie.Zoznam teraz bude slúžiť ako odporúčanie pre členov EÚ, pričom jednotlivé členské krajiny EÚ majú samé právomoc rozhodnúť o tom, pre koho svoje hranice otvoria. V súvislosti s koronakrízou však dosiaľ postupovali koordinovane.