20:00 Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval na sprístupnenie budúcej vakcíny ako verejného statku. Globálna solidarita v zdieľaní vakcín a iných nástrojov by podľa neho znížila škody a zrýchlila ekonomické zotavovanie. (The Guardian)

19:45 Rakúsko vydáva varovanie pred cestovaním do Španielska. S výnimkou Baleárskych a Kanárskych ostrovov ľudia, ktorí sa budú vracať naspäť do Rakúska, budú musieť predložiť negatívny test na COVID-19, uviedlo ministerstvo. (TASR)

18:20 Americký prezident Donald Trump vo štvrtok naznačil, že Spojené štáty by mohli mať vakcínu proti koronavírusu ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať v novembri. Odborník na infekčné choroby a expert Bieleho domu na nový druh koronavírusu Anthony Fauci tvrdí, že vakcína proti koronavírusu bude v Spojených štátoch pravdepodobne všeobecne dostupná niekedy začiatkom budúceho roka. (TASR)

18:00 Počet nových prípadov Covid-19 pokračuje v EÚ v raste. K 4. augustu presiahol týždenný kĺzavý priemer počtu nakazených v Európskej únii úroveň 9 400, čo je najviac od 1. mája. Vrchol prvej fázy epidémie bol dosiahnutý 1. apríla na úrovni vyše 28-tisíc nakazených. (Financial Times)

Počet nakazených v EÚ
Zdroj: Financial Times
Počet nakazených v EÚ

17:50 U kuchára v reštaurácii na Hrebienku vo Vysokých Tatrách sa vyskytol nový koronavírus. „Okamžite sme uzavreli prevádzku reštaurácie, v ktorej dotyčný pracoval, a zabezpečili jej profesionálnu dezinfekciu certifikovanou spoločnosťou. Zamestnanci reštaurácie ostali v karanténe a budú testovaní, prvé výsledky rýchlotestov boli negatívne,“ uviedol PR manažér Tatry mountain resorts Marián Galajda. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade sa teraz snaží dohľadať osoby, ktoré s pracovníkom prišli do kontaktu. (TASR)

17:40 Európske krajiny začali opäť zavádzať opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Od škótskeho Aberdeen až po Španielsko, európske krajiny obnovujú epidemiologické opatrenia. Švajčiarsko zaviedlo povinnú karanténu pre všetkých prichádzajúcich zo Španielska. Belgicko zakázalo cestovať do Katalánska a čoskoro plánuje zaviesť povinné nosenie rúšok. Nemecko zavedie povinné testy pre všetkých navrátilcov z rizikových krajín. Škótsky ropný uzol Aberdeen obnovil lockdown. (Bloomberg)

16:45 Počet infikovaných v Nemecku rastie, no koeficient šírenia vírusu klesá. Nemecko ohlásilo vo štvrtok ráno 1 285 nových prípadov Covid-19, čo je najvyšší počet od prvého mája. Pozitívnou správou je ale koeficient šírenia R0, ktorý podľa RKI v stredu poklesol na úroveň 0,9. Pod hodnotu jedna klesol prvýkrát od 24. júla, čo vytvára pri jeho udržateľnosti potenciál na pokles počtu nakazených. (Bloomberg)

V Berlíne protestujú proti koronavírusovým nariadeniam
Neprehliadnite

Ľudia stratili trpezlivosť a ostražitosť. Pandémia sa vzmáha napriek letným horúčavám

16:30 Španielsko v stredu zaznamenalo 1 772 nových prípadov. Vláda severného španielskeho regiónu Kastília a León zaviedla obmedzenia vychádzania v 32-tisícovom meste Aranda de Duero. Ľudia budú môcť vychádzať len z pracovných alebo lekárskych dôvodov a kvôli starostlivosti o blízkych. Vláda Baskicka vyhlásila, že už nie sú pochybnosti, že región čelí druhej vlne nákazy. (The Guardian)

15:31 Maďarská vláda rezervovala takmer päť miliónov vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2. Oznámil to vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás, ktorý podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV dodal, že zatiaľ sú vakcíny iba vo vývojovej fáze, avšak je už možné rezervovať kapacity. Podľa Gulyásovho vyjadrenia zatiaľ nie je zrejmé, či bude v Maďarsku povinné očkovanie, ako ani to, či bude bezplatné. (TASR)

13:55 Počet rizikových krajín sa zväčšuje. V Európe sú tri krajiny, kde existuje vysoké riziko nákazy Covid-19, keďže dvojtýždenný kumulatívny počet nakazených presahuje úroveň 60 na 100-tisíc obyvateľov. Medzi tieto krajiny patrí Luxembursko, Rumunsko a Španielsko. Medzi menej rizikové krajiny patrí Belgicko, Bulharsko, Malta, Švédsko, Česko, Portugalsko, Holandsko, Francúzsko, Chorvátsko a Poľsko. Najmanej rizikovou krajinou je Maďarsko. 

13:20 Priemerný počet prípadov na Slovensku stagnuje. 23. júla sa priemerný počet prípadov koronavírus dostal nad číslo 20 a odvtedy sa dva týždne udržuje v internale 20-30 prípadov. 

13:19 Slovensko má tridsiatu obeť koronavírusu. Na Slovensku vo štvrtok pribudlo ďalšie úmrtie v súvislosti s ochorením COVID-19. Zosnulý je 71-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Celkovo tak Slovensko eviduje 30 úmrtí na nový koronavírus. (TASR)

12:40 V trenčianskom závode Leoni pozitívne testovali 21 ľudí na ochorenie Covid-19. Po kontakte s nimi je ďalších 200 ľudí v karanténe. Za tento týždeň je to už spolu 44 prípadov. (TV Markíza)

Vakcína proti Covid-19
Neprehliadnite

Ani vakcína proti koronavírusu nemusí pomôcť. Tretina ľudí očkovanie odmieta

12:30 Nové prípady sa vyskytli najmä v okresoch Bánovce nad Bebravou a Trenčín.  V okrese Bánovce nad Bebravou ide zväčša ide o kontakty už potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 v jednej z firiem, kde už boli nariadené všetky potrebné protiepidemické opatrenia a izolácia pre zamestnancov. (ÚVZ)

10:45 Počet úmrtí na Covid-19 v Maďarsku dosiahol 600, pribudlo aj nových 33 prípadov. Aktuálne je nakazených 534 ľudí. (TASR)

10:14 Na Slovensku v stredu (5. augusta) pribudlo 63 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2 667 testov. Na Slovensku tak celkovo doteraz evidujeme 2480 pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19 . (TASR)