Svet čelí veľkej pandemickej vlne, situácia sa však líši od krajiny ku krajine. Európa, ktorá Covid-19 už začiatkom júla prakticky porazila, sa v priebehu niekoľkých týždňov opäť ocitla v epicentre problémov.

Ešte na začiatku prázdnin v Európskej únii pribúdalo menej ako štyritisíc prípadov denne, no v súčasnosti sa ich počet šplhá k 20-tisíc. Je to síce stále menej ako takmer 30-tisíc prípadov počas vrcholu na začiatku apríla, no prudký nárast infekcií počas niekoľkých týždňov naznačuje, že Covid-19 je húževnatý nepriateľ. Súčasný stav vzbudzuje obavy.

Epidémia už nie je sústredená iba do niekoľkých krajín. Sú štáty ako Španielsko či Rumunsko, kde počas leta vzniklo komunitné šírenie a rýchlo sa dostalo do ostatných kútov Európy. No žiadny európsky štát nedokázal zabrániť rastu nových ochorení ku koncu leta. Hlavným dôvodom je dovolenková sezóna a import prípadov zo zahraničia.

Epidemiológovia ešte pred pár mesiacmi dúfali, že nový koronavírus bude javiť známky sezónnosti. No prišlo leto a s ním druhá vlna, s ktorou sa počítalo až na jeseň. Zdá sa, že nepomohlo slnko ani pobyt v exteriéri. Teraz, keď sa blížia chladné dni a lepšie podmienky na šírenie vírusu, keď sa zamestnanci a študenti vo veľkom vracajú z dovoleniek do uzavretých priestorov, vzniká otázka, ako sme pripravení na najbližšie mesiace.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa