Poľnohospodári sa budú tento rok musieť poriadne obracať. Ceny hnojív rastú, a preto musia zvážiť, čo budú ďalej robiť – či budú špekulovať, nakupovať v zahraničí, menej hnojiť alebo jednoducho znížia produkciu. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine sa však otvorene hovorí aj o potravinovej kríze.

Mnohí farmári si pôdne živiny možno nebudú môcť ani dovoliť, úrody budú omnoho menšie, navyše obilnica Európy rieši úplné iné problémy. Aká bude tento rok úroda, je preto veľmi otázne. Viacerí hovoria o jasných obetiach vojnovej krízy – o poľnohospodárstve a potravinárstve.

Najpálčivejšou otázkou pre európsky trh je – kde nakúpiť hnojivá. Nakoľko ruskí výrobcovia čelia sankciám, do konca apríla platia ruské vládne obmedzenia pre export minerálnych hnojív s obsahom dusičnanu amónneho, navyše ruská vláda zvažuje presmerovať export na trhy, ktoré o ne majú záujem a neblokujú Rusko sankciami. Európski výrobcovia však ešte vlani znížili produkciu pre neustále narastajúce ceny zemného plynu. Americkí výrobcovia sú menej dostupní, africké a ázijské trhy sú takmer nedostupné.

Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory však situácia na Slovensku zatiaľ nie je problematická. „Tohtoročná sezóna z pohľadu hnojenia a množstva hnojív by mala byť bezproblémová,“ vysvetľuje hovorkyňa Jana Holéciová. Veľkým importérom hnojív na Slovensko je Poľsko, Maďarsko a Ruská federácia. Niektoré druhy hnojív, najmä močovina a fosforečné hnojivá, sa dovážajú priamo z Ruska.

„Pri zakladaní novej úrody pre rok 2023 sa to môže javiť ako problém, a budú sa musieť hľadať náhrady hlavne vo fosforečných hnojivách. Je možné, že náhradným exportérom by sa mohlo stať Maroko,“ komentuje J. Holéciová.

Najväčší slovenský výrobca hnojív Duslo Šaľa zatiaľ neeviduje problémy. „Sledujeme ceny komodít zemného plynu a elektrickej energie,“ vyjadril sa nedávno pre TREND generálny riaditeľ Petr Bláha.

Rastúci potenciál Maroka
Maroko bude zrejme dôležitým hráčom na trhu hnojív a môže získať ústredné postavenie pre globálnu potravinovú bezpečnosť. Krajina vlastní viac ako 70 percent svetových zásob fosfátových hornín. Z nich získava fosfor, ktorý pre svoj rast potrebujú všetky rastliny. Krajina sa za posledné roky transformovala na lídra v oblasti hnojív. Maroko tak preberá na seba úlohu riešenia hladu v Afrike.

Biznis oligarchov padá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa