Už čoskoro si poľnohospodári vysúkajú rukávy a na poliach strávia celú sezónu. Situácia na trhu je však komplikovaná a náklady tento rok atakujú rekordy. Ceny hnojív rastú, a tak poľnohospodárov čaká zdražovanie alebo špekulácie. Rozhodne to neveští nič dobré.

Poľnohospodári používajú hnojivá najviac počas jarných prác pred siatím a na jeseň. Tento rok budú musieť zvážiť, v akom čase, objeme a cene uzatvoria svoje obchody. Na výber príliš nemajú. Sejba nových plodín či ošetrenie pôdy nepočká, kým ceny hnojív klesnú, alebo sa zlepší pandémia, či kým sa vrátia pracovníci z karantény.

„Ak chcú poľnohospodári dodržať a zvyšovať kvalitu vypestovaných plodín, musia zabezpečiť kvalitnú výživu a to sa bez priemyselných hnojív a ich aplikovania do pôdy v presne stanovenom čase nedá,“ upozorňuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Na trhu sa zrejme bude viac špekulovať. Poľnohospodári pravdepodobne zvážia aj prírodné hnojivá a do úvahy prichádzajú aj nákupy v zahraničí.

„Niektoré podniky môžu aj taktizovať, ak majú v pôde väčšie zásoby hnojív, tak možno dočasne znížia aplikáciu nových dávok,“ komentuje J. Holéciová. Nie je to však dlhodobé riešenie a môže sa prejaviť na produkcii, najmä obilia.

Za všetko môže cena plynu

Európu zasiahlo zdražovania hnojív, ale aj znižovanie ich výroby. Všetko spôsobili rastúce ceny plynu. Ten je kľúčovým vstupom výrobného procesu. Producentom tak rastú náklady, ktoré musia premietnuť do vyšších cien alebo redukovať výrobu. Podľa komoditného analytika Saxo Bank Ole Hansena vedie súčasná energetická kríza aj ku kríze hnojív.

„Rastúce ceny zvyšujú vyhliadky na najvyššiu infláciu potravín za 14 rokov, ktorá tak skoro neklesne,“ upozorňuje O. Hansen.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa