Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora (SPPK) informovala, že krajina nie je odkázaná na dovoz potravín a rozhodujúcich plodín z Ruska a Ukrajiny.

„Vplyv vojny na agropotravinárstvo bude sekundárny – v podobe zvýšených cien tovarov a energií, ktoré sa spotrebovávajú pri výrobe potravín, krmív pre zvieratá a hnojív,“ komentuje hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Práve hnojivá budú poľnohospodári už čoskoro potrebovať najviac, pri zakladaní úrody. Rusko je pritom hlavným producentom hnojív, ktoré obsahujú fosfáty a dusík, čo sú hlavné pôdne živiny. Ročne vyprodukuje viac ako 50 miliónov ton hnojív. To predstavuje 13 percent celosvetového množstva. Najväčší producenti v Rusku sú Phosagro, Uralchem, Uralkali, Eurochem, Acron.

Hnojivá
Priemyselné, chemické alebo umelé hnojivá. Označujú koncentrovanú anorganickú alebo organickú zlúčeninu biogénnych prvkov. Delíme ich na jednozložkové a viaczložkové. V prvom prípade sú to dusíkaté (najčastejšie močovina s vysokým obsahom dusíka), draselné, vápenaté a fosforečné hnojivá. Viaczložkové sú napríklad hnojivo NP (obsahuje dusík, draslík) či hnojivo NP (obsahuje dusík, fosfor) alebo NPK.

 Chcú Rusi kontrolovať trh s hnojivami?

Vzhľadom na riziká prekvapila nedávna správa, že ruský Eurochem rokuje o kúpe rakúskeho producenta hnojív Borealis. Ten patrí medzi najväčšie podniky v Európe, zamestnáva takmer 30-tisíc ľudí a vyváža do stovky krajín.

Eurochem prejavil záujem o produkciu dusíkatých hnojív v prevádzkach vo Francúzsku, Nemecku a v Rakúsku. Spoločnosť uviedla aj výšku transkacie okolo 455 miliónov eur, pričom by mala byť realitou ešte v tomto roku. Financial Times píše, že tejto akvizície sa v Bruseli poriadne zľakli. Okrem toho, že Európa je pomerne závislá od ruského plynu, Rusi môžu prevziať kontrolu nad trhom s hnojivami. Eurochem by sa tak stal po nórskej Yare druhým najväčším producentom hnojív v Európe.

No Rusko očividne rozohráva ďalšiu hru. Do 1. apríla uvalilo zákaz na vývoz vlastných hnojív, aby bol dostatok pre potreby jarnej sejby v Rusku. Fertilizer Daily tvrdí, že tento zákaz sa môže ešte predĺžiť. „Situáciu s minerálnymi hnojivami neustále monitorujeme. Ak bude nedostatok dusičnanu amónneho, požiadame o predĺženie opatrení, aby sme ním nasýtili domáci trh,“ povedala námestníčka ministra pôdohospodárstva Ruska Olga Lut.

Produkcia závisí od cien plynu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa