Európski výrobcovia hnojív, ako sú firmy Yara International a Borealis, teraz znižujú výrobu. Hlavnou príčinou je rast cien zemného plynu, ktoré sa zvyšujú v reakcii na inváziu ruských vojsk na Ukrajinu. Zníženie výroby hnojív podľa expertov môže viesť k ďalšiemu rastu cien potravín, ktoré sú už teraz na rekordoch, upozornila agentúra Bloomberg.

Rekordné zvýšenie cien

Ruská invázia rozbúrila trhy s komoditami a na rekord zvýšila cenu zemného plynu, ktorý je hlavnou surovinou na výrobu dusíkatých hnojív. To núti výrobcov obmedziť výrobu čpavku, zvyšujú sa kvôli tomu ceny vstupov v poľnohospodárstve a narastá aj riziko celosvetového potravinového šoku.

Nórska firma Yara dočasne obmedzuje výrobu v talianskom meste Ferrara a vo francúzskom Le Havre. Produkcia čpavku a močoviny v jej európskych závodoch tak do konca tohto týždňa klesne na 45 percent kapacity. Oba závody vyrobia ročne jeden milión ton čpavku a 900 000 ton močoviny.

Zemný plyn sa používa ako základná surovina pre dusíkaté hnojivá, obvykle sa na výrobných nákladoch podieľa 80 percentami. Ceny termínových kontraktov na plyn sú ale teraz v Európe desaťkrát vyššie ako pred rokom. Svetové ceny potravín minulý mesiac, keď začala vojna na Ukrajine, vystúpili na rekord. Ukrajine sa pre jej zásadný význam v pestovaní prezýva obilnica Európy.

Znižujú kapacity výroby

Spoločnosť Borealis, čo je ďalší európsky producent hnojív, kvôli prudkému rastu cien plynu tiež znižuje kapacitu výroby čpavku. Zvažuje z ekonomických dôvodov aj zastavenie výroby.

Výrobu čpavku dočasne zastavuje maďarský producent Nitrogenmuvex. „Za niekoľko dní budú zatvorené aj naše závody na výrobu hnojív, pretože máme obmedzenú skladovaciu kapacitu čpavku," uviedol riaditeľ pre stratégiu Zoltán Bige.

Podľa odvetvovej organizácie Fertilizers Europe rovnaký postup zvažujú aj ďalší výrobcovia hnojív. Hovorca Lukasz Pasterski uviedol, že pre firmy je pri súčasných cenách plynu riskantné ukladať svoju produkciu do skladov na neskorší predaj.

Sťažené poľnohospodárske podmienky

Prakticky všetky hlavné plodiny vo svete sú závislé od vstupov, ako je potaš a dusík. Bez ich stáleho prísunu budú mať poľnohospodári sťažené podmienky na pestovanie prakticky všetkého, od kávy cez ryžu až po sóju. Dôležitým dodávateľom hnojív je aj Rusko.

Prudko rastúce ceny plynu majú negatívne dopady na energeticky náročné priemyselné odvetvia. Aj výrobcovia papiera Nórske Skog a Pro-Gest tento týždeň zastavili výrobu v Rakúsku a v Taliansku. Spoločnosť Pro-Gest uviedla, že predajná cena tony papiera je nižšia ako náklady na energiu potrebné na jeho výrobu.

V severnom Taliansku oznámilo zastavenie výroby aj niekoľko oceliarní, ktoré chcú činnosť obnoviť až po poklese cien. Podľa denníka Corriere del Veneto by mohlo byť poslaných na nútenú dovolenku asi 1 500 zamestnancov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke žatva pšenice na poli pri obci Tomášov
Neprehliadnite

Rusko obsadzuje trh s hnojivami, do apríla stoplo ich vývoz. Vojna ovplyvní úrodu