Slovenský sociálny systém je veľmi zložitý. Orientovať sa v spleti zákonov rozhodne nie je jednoduché. Pravdepodobne na to doplatila poslankyňa Sme Rodina Petra Krištúfková. Spolu s kolegami navrhla zmeny vyplácania rodičovského príspevku.

„Hlavným cieľom návrhu zákona je umožniť starým rodičom, ktorí sú starobnými dôchodcami alebo predčasnými starobnými dôchodcami, poberať rodičovský príspevok. Starí rodičia sa tak budú môcť starať o vnúčatá s finančnou podporou štátu a rodičia sa budú môcť vrátiť do pracovného života,“ uvádza sa v dôvodovej správe zákona.

Na snímke sprava predseda NR SR Boris Kollár a poslankyňa NR SR Petra Krištúfková (obaja Sme rodina).
Zdroj: Jakub Kotian
Na snímke sprava predseda NR SR Boris Kollár a poslankyňa NR SR Petra Krištúfková (obaja Sme rodina).

Kritika Jozefa Mihála

Vtip je v tom, že rodičia už dnes môžu nechať deti starým rodičom a štát im aj tak bude vyplácať peniaze. Nárok na dávku v realite nijako neobmedzuje návrat do zamestnania. Poslanci si tento fakt pravdepodobne nevšimli. Verejne ich za to pranieruje bývalý minister práce Jozef Mihál (nominant SaS).

„Mám pocit, že pani poslankyni uniká jedna dôležitá vec. Rodičovský príspevok už od roku 2011 môže poberať matka či otec dieťaťa aj v prípade, že sa vrátili do pracovného života,“ napísal na sociálnej sieti Facebook. Inými slovami, napríklad matka dieťaťa môže súčasne poberať rodičovský príspevok aj pracovať alebo podnikať. Rovnako otec.

„Ja si preto myslím, že navrhovaný zákon je úplne zbytočný. Matka či otec dieťaťa vôbec nepotrebujú preklopiť rodičovský príspevok na starých rodičov. Ak pracujú, o rodičovský príspevok neprídu,“ dodal J. Mihál. Zároveň podotkol, že je zvedavý na schvaľovanie „skvelého“ zákona v parlamente a vyjadrenia starých aj nových „sociálnych demokratov“. Plus navrhované zmeny označil za „najzbytočnejší zákon roka 2021“.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
Zdroj: Jakub Kotian
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

Minister novelu podporuje

Naopak pripravovanú zmenu legislatívy podporuje súčasný minister práce Milan Krajniak (Sme Rodina). „Ak sa mamička alebo otecko potrebuje vrátiť do práce, ale nechcú dať dieťa do jasieľ, môže sa o vnúča starať starý rodič. Vďaka tomuto návrhu by tak mohli rodičovský príspevok dostávať priamo starí rodičia,“ uviedol na sociálnej sieti Facebook.

Ním vedené ministerstvo práce dodáva, že starí rodičia sa síce o vnúčatá môžu starať už dnes, ale väčšinou za to od detí nechcú peniaze. Po zmene ich pomoc odmení priamo štát. Samozrejme len v prípade, že rodičia úradom nahlásia starostlivosť zo strany starých rodičov.

M. Krajniak je nominantom Sme Rodina. P. Krištúfková je poslankyňou za túto stranu. Zároveň má aj dieťa s predsedom strany Borisom Kollárom. V minulosti jej priamo na ministerstve práce mali vytvoriť špeciálnu funkciu splnomocnenca pre rodinu. Po verenej kritike sa nakoniec nového miesta vzdala a naďalej pôsobí v Národnej rade SR. J. Mihál v súčasnej vláde krátko pôsobil ako štátny tajomník ministerstva práce. Z funkcie odišiel práve pre spory s M. Krajniakom.

Čo je rodičovský príspevok?

Ide o štátom vyplácanú dávku. Podmienkou na jej získanie peňazí je starostlivosť o deti do troch rokov. Pri potomkoch s dlhodobo nepriaznivým stavom sa hranica posúva až na šesť rokov. Počas tohto obdobia peniaze od štátu dostáva matka alebo otec dieťaťa.

Na financie majú nárok aj v prípade nástupu do zamestnania. Samotná výška štátneho príspevku je v tomto roku 275,90 eura za mesiac. Ak jeden z rodičov pred vyplácaním príspevku poberal materské, tak sa suma automaticky zvyšuje na 378,10 eura za mesiac.

Rodičovský príspevok sa vypláca len na jedno dieťa. Preto štát vyplatí rovnako vysokú sumu rodine s jedným, dvoma alebo viacerými potomkami. Inými slovami súčasné nastavenie systému motivuje ľudí k zakladaniu menších rodín.